Aktualne ceny mieszkań w Lubinie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 7 229 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Lubinie z ostatnich 12 miesięcy. To o 316 zł/m², czyli 4,6%, więcej niż średnia z 2025 r. Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Obok poziomu cen dla całego miasta przedstawiamy różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Lubinie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Lubinie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Lubin na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Lubinie: najważniejsze liczby
- 7 229 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- 316 zł/m², czyli +4,6% - zmiana wobec średniej z 2025 r.
- 5 914-8 549 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
- 350 000 zł - mediana ceny zakupu
- 49 m² - mediana powierzchni mieszkania
- +86% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio +9,2% rocznie
- 8 734 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Stary Lubin
Przedział cen pokazuje, że zakup mieszkania nie sprowadza się do jednej stawki dla miasta. Dla budżetu nabywcy znaczenie mają zarówno powierzchnia, jak i lokalizacja oraz wybór między nowym lokalem a mieszkaniem z rynku wtórnego.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 711 |
| wtórny | 6 774 |
7 711 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 774 zł/m² na wtórnym oznaczały premię deweloperską wynoszącą 13,8%. Wyższa stawka za nowy lokal może wiązać się z nowszą technologią budynku i jego wyposażeniem. Przy porównywaniu całkowitego budżetu zakupu istotne pozostają także wydatki na wykończenie lub remont.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 7 666 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 122 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 140 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 7 262 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 7 479 |
| 90-120 m² (największe) | 6 769 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
7 666 zł/m² płacono za mieszkania o powierzchni 25-35 m², najwięcej spośród pokazanych przedziałów. Małe lokale mogą osiągać wyższą cenę jednostkową, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Zestawienie nie pokazuje jednak regularnego spadku stawki wraz ze wzrostem powierzchni: segment 70-90 m² osiągnął 7 479 zł/m².

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 734 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Stary Lubin, a 5 747 zł/m² w rejonie Osiedle Świerczewskiego. Stawka w najdroższej lokalizacji była o 52% wyższa. Blisko górnej części zestawienia znalazł się także rejon Olsza, z medianą 8 602 zł/m².
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Stary Lubin | 8 734 |
| Olsza | 8 602 |
| Osiedle Przylesie | 7 802 |
| Małomice | 7 614 |
| Obora Górna | 7 306 * |
| Osiedle Zwycięstwa | 6 769 |
| Osiedle Ustronie Drugie | 6 534 |
| Osiedle Staszica | 6 173 |
| Osiedle Świerczewskiego | 5 747 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wśród ulic z najczęściej sprzedawanymi mieszkaniami znalazły się:
- ul. Ireny Szewińskiej - mediana 7 315 zł/m²
- ul. Adama Mickiewicza - mediana 6 090 zł/m²
- ul. Jana Kochanowskiego - mediana 10 112 zł/m²
4 022 zł/m² dzieliło stawki przy ulicach Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza. To istotna różnica dla kupującego: wybór lokalizacji wpływa na budżet nie mniej niż wybór metrażu. Porównanie ulic pozwala zejść z poziomu ogólnomiejskiej mediany do konkretnych obszarów poszukiwania mieszkania.
Ceny działek w Lubinie
169 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a 1 689 m² - mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy wyborze gruntu poza ceną metra znaczenie mają przeznaczenie terenu, dostęp do drogi oraz uzbrojenie, które wpływają na możliwości i koszt przyszłej zabudowy.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 350 000 zł z rynku wtórnego trzeba uwzględnić również koszty okołozakupowe. Podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 7 000 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 669 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
3 893 zł/m² w 2019 r. i 7 229 zł/m² obecnie pokazują skalę długoterminowej zmiany. Wzrost wyniósł 86%, ze średnim rocznym tempem 9,2%. Historia cen pomaga oddzielić wieloletni trend od bieżącej dynamiki, a poniższy wykres przedstawia tę zmianę w czasie.

Lubin na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
7 532 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa dolnośląskiego. Lubin pozostaje poniżej tego poziomu o 303 zł/m², ale jest droższy od wszystkich pobliskich miast wymienionych w zestawieniu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Lubin | - | 7 229 | - |
| Ścinawa | 16 km | 4 919 | -32,0% |
| Legnica | 22 km | 6 341 | -12,3% |
| Głogów | 32 km | 6 091 | -15,7% |
| Strzegom | 50 km | 5 577 | -22,9% |
2 310 zł/m², czyli 32,0% mniej, płacono w mieście Ścinawa, oddalonym o 16 km. Dla osób rozważających zakup poza Lubinem oszczędność należy zestawić z kosztami dojazdów i dostępnością potrzebnych usług.
Komentarz analityczny
316 zł/m², czyli 4,6%, odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny względem średniej z 2025 r. Dynamika jest niższa od wieloletniego tempa 9,2% rocznie. Lokalny rynek pozostaje więc powyżej poziomu odniesienia, lecz bieżąca zmiana jest słabsza niż przeciętne tempo długoterminowego wzrostu.
0,6% na rynku pierwotnym i 0,7% na wtórnym wyniosły roczne wzrosty średnich cen na siedmiu największych rynkach w II kwartale 2026 r. (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). W największych miastach wzrost cen był zatem niewielki, podczas gdy lokalny wskaźnik dla Lubina pokazuje wyraźniejszą zmianę względem własnego punktu odniesienia.
6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać zdolność zakupową również w mniejszych miastach. Przełożenie na ceny zależy jednak od tego, czy wzrostowi popytu towarzyszy dostępność mieszkań.
Co dalej z cenami? Jeśli finansowanie stanie się bardziej dostępne, a podaż nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli oferta się poszerzy lub możliwości zakupowe gospodarstw domowych osłabną, dynamika może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Lubinie?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 7 229 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 914-8 549 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Lubinie rosną, czy spadają?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 316 zł/m², czyli 4,6%, wyższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Stary Lubin: 8 734 zł/m², a najniższą rejon Osiedle Świerczewskiego: 5 747 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Lubinie?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 7 666 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 7 122 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, mediana wynosi 7 711 zł/m² wobec 6 774 zł/m² na rynku wtórnym. Premia rynku pierwotnego to 13,8%.
Ile kosztuje działka w Lubinie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 169 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 689 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 392 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 11 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (96 transakcji) i wtórny (296); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-11; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA RĘCZNA] Sandra Spa Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 29:32. Lubinianie niepokonani w Lidze Centralnej](/images/mecz/thumbnails/sandra-spa-pogon-szczecin-zaglebie-lubin-11102026-2932.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] Sandra Spa Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 29:32. Lubinianie niepokonani w Lidze Centralnej

Alert RCB na Dolnym Śląsku: ćwiczenia syren w powiecie wałbrzyskim i Wałbrzychu (aktualizacja 15:45)
![[PIŁKA NOŻNA] Odra Bytom Odrzański – KGHM Zagłębie Lubin II 1:1 – remis w 12. kolejce Betclic 3. Liga Grupa 3 (Grupa III)](/images/mecz/thumbnails/odra-bytom-odrzanski-kghm-zaglebie-lubin-ii-10102026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Odra Bytom Odrzański – KGHM Zagłębie Lubin II 1:1 – remis w 12. kolejce Betclic 3. Liga Grupa 3 (Grupa III)
![[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Cracovia – KGHM Zagłębie Lubin 3:1. Zagłębie straciło prowadzenie w Krakowie](/images/mecz/thumbnails/cracovia-kghm-zaglebie-lubin-10102026-31.webp)
[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Cracovia – KGHM Zagłębie Lubin 3:1. Zagłębie straciło prowadzenie w Krakowie

Kierowca uciekł przed kontrolą w Lubinie. Miał dożywotni zakaz

Biznes bez teorii. Eksperci spotkają się w Urzędzie Gminy Lubin

Wójt gminy Lubin o drogach, wodzie i procedurach. „Z każdym usiądę do stołu”

Aż 11 medali dla łuczników z Raszówki. Cztery razy sięgnęli po złoto

Dwa przystanki w Siedlcach wyłączone z obsługi. Możliwe opóźnienia

Fałszywy policjant chciał wyłudzić 100 tysięcy złotych w Lubinie

Alert RCB: trening systemu alarmowania w Kłodzku i gminach Bystrzyca Kłodzka oraz Kłodzko

Alert RCB dla województwa dolnośląskiego: woda z wodociągu Miechów tylko po przegotowaniu

Olisadebe zagra ostatni mecz o punkty. Wielkie święto w Kłopotowie

84 panele na dwóch dachach. Gmina Lubin chce obniżyć rachunki za prąd
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miejski w Lubinie - kontakt, wydziały, godziny i sprawy do załatwienia
- Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie - kontakt, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Gminna Spółka Wodna w Lubinie - kontakt, godziny, składki i uchwały
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie - kontakt, godziny, pomoc dla rodzin i osób z niepełnosprawnościami
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubinie - kontakt, godziny, badania i zgłoszenia
- Ośrodek Kultury Gminy Lubin - kontakt, zajęcia, wydarzenia i bilety
