Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Odbiór techniczny mieszkania - jak przebiega?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera zwykle kojarzy się z ostatnim etapem przed uzyskaniem kluczy do nowego lokum. Spotkanie z deweloperem nie jest jednak zwykłą formalnością i mając nawet wysokie zaufanie do jego działań warto wykorzystać ten moment na szczegółowe sprawdzenie tego czy wszystko jest zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jak więc powinien przebiegać taki odbiór techniczny?

Kto uczestniczy w odbiorze technicznym mieszkania i jak przebiega odbiór techniczny?

Na odbiór techniczny mieszkania można wybrać się samodzielnie lub poprosić o pomoc znajomego fachowca lub zatrudnić profesjonalistę, który pomoże w wyłapaniu ewentualnych problemów budynku i mieszkania. W odbiorze technicznym muszą uczestniczyć minimum dwie osoby – nabywca mieszkania oraz deweloper. Zwykle jednak w tego typu sytuacjach deweloper przyprowadza własnego specjalistę, który za zadanie ma zebrać informacje o ewentualnych usterkach wskazanych przez klienta oraz jest w stanie dokładnie przedstawić plan napraw wraz z wyszczególnieniem ekip montażowych oraz firm od których pochodzą poszczególne elementy zastosowane w budowie – na przykład marka okien, drzwi. Wszystkie problemy są następnie wpisywane do protokołu odbioru technicznego. Jest to moment w którym możliwe jest zgłoszenie wszystkich usterek, więc jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub zdajemy sobie sprawę, że możemy coś przeoczyć to warto zadbać o to, aby na takim spotkaniu, oprócz nas, pojawił się także specjalista od odbiorów technicznych lub znajomy, który zna się na tego typu kwestiach. Jeśli w protokole zostały spisane usterki to deweloper musi odnieść się do nich w ciągu 14 dni, a jeśli zdecyduje się na ich naprawę to ma na to 30 dni.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Legnicy

Na co zwracać uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania?

Niezależnie od tego czy planujemy zatrudnienie specjalisty, który swoim sprawnym wzrokiem będzie w stanie wykryć pewne oczywiste i mniej oczywiste problemy w mieszkaniu, to warto również wiedzieć o tym na co szczególnie zwracać uwagę w trakcie przebiegu odbioru technicznego. Należy szczególnie zwrócić uwagę na stan ścian – czy są na nich wyraźne i mniej wyraźne pęknięcia, czy występują istotne zakrzywienia. Przechadzając się po mieszkaniu należy też spojrzeć na stan podłóg – czy są na nich jakiekolwiek pęknięcia lub inne wady albo coś wyraźnie sugeruje, że są one naprawiane? Kolejną kwestią jest rzecz jasna sprawdzenie tego czy mieszkanie jest zbudowane według planu – nawet niewielkie odstępstwa od normy mogą sugerować to, że fachowcy próbowali ukryć pewną istotną wadę.