UG Lubin: Integracja w podróży szlakiem dziedzictwa kulturowego
Sołtysi, członkowie rad sołeckich, radni i mieszkańcy, współpracujący z samorządem mieli okazję zwiedzić polskie miasta, które na stałe zapisały się w historii kraju. Podróż na wschód szlakiem dziedzictwa kulturowego w świętokrzyskie i lubelskie obejmowała Wąchock, Sandomierz, Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny.
Sołtysi gminy Lubin pod pomnikiem sołtysa Wąchocka.
Wyprawa rozpoczęła się od Wąchocka. To prawie 600-letnie miasto, leży w województwie świętokrzyskim i wyróżnia się dystansem do krążących o nim po całej Polsce dowcipów. Na dowód tego znajduje się tam skwer, ze słynnymi powiedzonkami oraz pomnik sołtysa. To właśnie pod tym pomnikiem pamiątkowe zdjęcie zrobiło sobie kilkunastu uczestniczących w wycieczce sołtysów.
Podróż do Wąchocka to wspomnienie spotkań, w jakich przed laty uczestniczyli gospodarze wsi z całej Polski, również z gminy Lubin. Była to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń ale również międzysołeckich zmagań. W tych oryginalnych zawodach brał udział uczestnik naszej wycieczki, sołtys Miłosnej Eugeniusz Wawryk opowiada radny i sołtys Gorzycy Jan Olejnik, inicjator wyprawy.
Turnieje sołtysów rozgrywane są od lat 90 tych ,w wielu zabawnych konkurencjach jak maraton wąchocki na spostrzegawczość, przejście wierzchem przez płoty, zwijanie asfaltu na noc, poranne rozgrzeszenie u Cystersów czy test ze znajomości zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie dodaje.
W Wąchocku uczestnicy obejrzeli jeden z najstarszych i najcenniejszych polskich zabytków Opactwo Cystersów. W tej perełce architektury romańskiej mieści się Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu z wyjątkowymi pamiątkami.
Wycieczkowicze odwiedzili także Sandomierz, maagiczne miasto o tysiącletniej historii, malowniczo położone na nadwiślańskiej nizinie kojarzące się dzisiaj z popularnym serialem, ma bardzo ciekawą architekturę i wyjątkowe zabytki. Oprócz zabytkowych budowli można było zobaczyć malowniczy wąwóz Królowej Jadwigi.
Kolejnym etapem podróży szlakiem dziedzictwa kulturowego był Zamość. Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać najpiękniejsze widoki na zrekonstruowane w ostatnich latach fortyfikacje obronne i przedpola Twierdzy. Odwiedzili również wyjątkowe muzeum pamięci Rotundę Zamojską miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny.
Następnym przystankiem był Lublin, w programie zwiedzania znalazły się rynek z zabytkowymi zabudowaniami i Archikatedra Lubelska. Wyjątkowym miejscem na szklaku dziedzictwa kulturowego było Muzeum Wsi Lubelskiej. To niezwykła okazja zobaczenia autentycznych zabudowań sprzed laty. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny.
Podróż szlakiem dziedzictwa kulturowego zakończyła wizyta w Kazimierzu Dolnym. Uczestnicy mogli zapoznać się z historią tego wyjątkowego miasteczka. W programie zwiedzania nie zabrakło kazimierskiej starówki, cmentarza żydowskiego, spichlerzy czy jednego z wielu wąwozów. Podziwialiśmy również Małopolski Przełom Wisły, ze względu na naturalny stan rzeki Wisły uznany za korytarz ekologiczny rangi europejskiej. To miejsce będące natchnieniem wielu artystów przybywających do Kazimierza.
Celem tego rodzaju wycieczek jest odkrywanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Mieszkańcy naszej gminy bardzo często mają właśnie na wschodnich terenach Polski swoje korzenie i przodków. Więc idei podróżowania szlakami dziedzictwa kulturowego przyświeca nie tylko aspekt turystyczny i edukacyjny ale również tożsamościowy mówi wójt Tadeusz Kielan.
Wycieczkę zorganizował Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/integracja-w-podrozy-szlakiem-dziedzictwa-kulturowego/
Autor: krystian