Praca za granicą. Zwrot podatku z Austrii i Norwegii z biurem podatkowym

Polacy, którzy pracowali za granicą, muszą pamiętać o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Deklaracja z takich krajów, jak Austria i Norwegia trafić ma do urzędu w określonym terminie. Popularną formą rozliczenia u pracowników, jest PIT składany wraz z małżonkiem z dodatkowymi ulgami, które mogą podnieść kwotę zwrotu podatku. Uzyskać go można nawet w miesiąc, pod warunkiem, że zeznanie podatkowe będzie wypełnione poprawnie i dostarczone na czas. Jak tego dokonać?

Twój podatek z Austrii w ciągu miesiąca

Jeśli jesteś osobą, która podejmuje się pracy na terenie Austrii, to możesz znacząco skrócić czas otrzymania pieniędzy ze zwrotu podatku. Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym mają również ci, którzy posiadają status rezydenta, z rocznym dochodem przekraczającym 12 tys. euro. Jakie są dodatkowe warunki?

Według austriackiego prawa, rezydent to osoba, która przepracowała minimum 6 miesięcy w ciągu roku w tym państwie lub jej dochód stanowił 90% zarobków. Taka sytuacja zezwala na składanie zeznania podatkowego i ubiegania się o jego zwrot. Cała procedura trwa od 2 do 6 miesięcy, a następnie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podatnik otrzyma zwrot na podane konto bankowe.

Zwrot podatku z Austrii (https://holandia.org/zwrot-podatku/austria/) może być jeszcze wyższy, dzięki dodatkowym ulgom podatkowym. Do najpopularniejszych z nich należą, m.in. ulga z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego, ulga z tytułu dojazdu do pracy, czy ulga dla osób posiadających dzieci i jednorazowy dodatek na dziecko.

Rozliczenie podatku z Austrii - co muszę wiedzieć?

Czas maksymalny na złożenie deklaracji podatkowej w Austrii to 30 kwietnia, czyli tak, jak w Polsce. Możemy ją wypełnić samodzielnie lub przy pomocy doradcy z biura podatkowego. W tym celu podatnik powinien przygotować kopię dokumentu tożsamości oraz dostarczyć Lohnzettel, czyli austriacką kartę podatkową. W późniejszym etapie całą procedurą zajmie się biuro, a nam pozostanie oczekiwać na decyzję i zwrot podatku. 

Spore korzyści finansowe, dzięki podatkowi z Norwegii

Rozliczenie podatku z Norwegii to szansa na uzyskanie dodatkowych funduszy do budżetu domowego, i to całkiem sporych. Zwrot podatku z tego kraju skandynawskiego następuje w trzech turach: 20 czerwca, 15 sierpnia oraz 23 października. Jeśli z jakiś powodów podatnik zapomni o wysłaniu deklaracji, norweski urząd rozliczy go samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że zrobi to bez uwzględniania ulg podatkowych, które mogą znacząco podnieść ewentualną kwotę zwrotu.

Norweskie ulgi podatkowe są dość rozbudowane. Przede wszystkim do najważniejszych z nich należy norweski podatek od rozłąki - status pendler. Jest to ulga dla osób, którzy posiadają meldunek w innym kraju, a pracują w Norwegii. Warunkiem jej przyznania jest legalne zatrudnienie, rodzina w Polsce oraz przebywanie na jej terenie minimum 3 razy w roku. 

Zwrot podatku z Norwegii - wymagane dokumenty

W tym celu należy przygotować kilka istotnych dokumentów. Będą to przede wszystkim: Selvangivelse, czyli formularz zeznania podatkowego, kody MiniD lub Pin do elektronicznego systemu Altinn, informacje z Folketrygden oraz roczne zestawienie wynagrodzeń, druk z informacją o stanie konta podatnika, odcinek z wypłaty i kopię dowodu osobistego.