Ruch i niskoprzetworzone żywienie to bez wątpienia najważniejsze elementy zdrowego stylu życia, które pozwalają na utrzymanie zgrabnej figury. Nie zawsze jednak wystarczą, aby zredukować tkankę tłuszczową i wymodelować sylwetkę tak, jak potrafią to zabiegi medycyny estetycznej. Zdrowy styl życia w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi może przynieść spektakularne efekty. Przedstawiamy zabieg kriolipolizy, który umożliwia usuwanie najbardziej opornej tkanki tłuszczowej w mało inwazyjny sposób.
Co to jest kriolipoliza?
Kriolipoliza polega na zamrażaniu tkanki tłuszczowej na wybranym obszarze ciała. Metoda ta została odkryta przez naukowców z Harvard Medical School, którzy zauważyli, że podskórne komórki tłuszczowe są bardziej podatne na niską temperaturę niż tkanki okalające.
Urządzenie CoolTech, przy pomocy którego wykonywana jest kriolipoliza w warszawskiej Klinice Miracki, emituje bardzo niskie, minusowe temperatury, dzięki czemu możliwe jest skuteczne schłodzenie tłuszczu wypełniającego podskórne komórki tłuszczowe. Po obniżeniu temperatury komórki ulegają krystalizacji, co powoduje zwiększenie ich objętości. Zjawisko to prowadzi w efekcie do uszkodzenia błon komórkowych, czego następstwem jest zniszczenie komórek. Zupełnie naturalnym i kontrolowanym następstwem jest pojawienie się po zabiegu stanu zapalnego, podczas którego dochodzi do oczyszczenia organizmu z martwych komórek tłuszczowych. Przez kolejne tygodnie są one usuwane z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego.
Dla kogo zabieg kriolipolizy?
Kriolipoliza dedykowana jest osobom, które chcą w najmniej inwazyjny sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w różnych obszarach ciała. Zabieg odbywa się bez użycia skalpela, ale jego skuteczność jest bardzo wysoka, porównywalna z działaniem bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych, takich jak liposukcja. Co istotne, kriolipolizę można zastosować nawet na delikatne okolice twarzy, np. w celu redukcji podwójnego podbródka.
Zabieg kriolipolizy – przebieg
Kriolipoliza wykonywana jest przez kosmetologa. Procedura poprzedzona zostaje pomiarem grubości tkanki tłuszczowej, co umożliwia właściwe dopasowanie parametrów zabiegu. Kolejnym krokiem jest nałożenie ochronnej membrany na obszar zabiegowy. Następnie kosmetolog uruchamia urządzenie i przykłada głowicę do ciała, która zasysa fałd skóry i chłodzi go. Proces ten trwa przez określony czas. Wymrażanie tkanki tłuszczowej odbywa się w temperaturze:
- około -8°C przez 70 minut (zabiegi na ciało)
- około -5°C przez 45 minut (zabieg na podbródek).
Ostatnim etapem zabiegu kriolipolizy jest masaż ciała, którego celem jest przywrócenie prawidłowego krążenia i kształtu skóry. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie, które znika maksymalnie po kilku godzinach. Mogą wystąpić również siniaki związane z zassaniem skóry, które utrzymują się maksymalnie przez kilka dni. Przez pierwsze dwa tygodnie można odczuwać tkliwość i mrowienie skóry. Kolejny zabieg można wykonać po około 6-8 tygodniach. Zwykle dla uzyskania optymalnych efektów wykonuje się 3 zabiegi. Czasem wystarcza jednak tylko jedna sesja kriolipolizy.
Skuteczność wymrażania tkanki tłuszczowej
Zabieg kriolipolizy jest wysoce skuteczny – w efekcie można pozbyć się miejscowo od 30 do 40% tkanki tłuszczowej z danego obszaru. Zjawiska, które następują w organizmie pod wpływem kriolipolizy, zachodzą stopniowo, dlatego efekty nie są widoczne od razu. Pierwsze ubytki tkanki tłuszczowej zauważalne są po 3-4 tygodniach po zabiegu. Optymalnych rezultatów można oczekiwać po 12 tygodniach.
Dobrą praktyką jest połączenie kriolipolizy z innymi zabiegami, pobudzającymi krążenie i metabolizm tkanek. Dlatego jeśli kosmetolog zaproponuje Ci dodatkowo drenaż limfatyczny, zabieg Accent Prime, endermologię czy Storz Medical, warto z tego skorzystać. Terapie łączone wzmacniają i utrwalają efekty modelowania sylwetki.
Jeśli masz więcej pytań na temat kriolipolizy, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.