Polisa turystyczna staje się nieodłącznym towarzyszem, jeżeli chodzi o podróże zagraniczne. Nie tylko w przypadku dalekich wojaży, poza Stary Kontynent. Społeczeństwo coraz poważniej bierze zagrożenia, jakie mogą nieść ze sobą zagraniczne podróże.
Ochrona w czasie podróży
Ktoś może powiedzieć, że jest to zbyteczne “naciąganie na kasę” przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Do momentu, aż faktycznie coś się nie przydarzy podczas podróży. Do momentu, aż za wszystkie koszty leczenia, czy też za inne przypadki nie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Wydaje się to tak nierealne, że choroba w trakcie podróży przydarzy się nam. Tylko “nigdy nie mów nigdy”. Polisa turystyczna to tak naprawdę ochrona finansowa, a niekiedy nawet prawna dla osób, które zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.
Dodatkowe koszta
Wiele osób zapomina o tym, że przekraczając granicę Polski, nie jesteśmy już ubezpieczeni. Standardowe ubezpieczenie działa tylko na terenie Polski. Poza granicami Polski jesteśmy zdani na siebie. Nawet zwichnięcie nogi, czy też niestrawności żołądkowe są w stanie wygenerować dodatkowe koszta, w postaci rachunku za leczenie.
Zagubiony bagaż, opóźniony bagaż, rehabilitacja w kraju spowodowana wypadkiem na urlopie zagranicznym - czy ktoś chciałby świadomie narażać się na tego rodzaju wydatki? Lepiej nie, skoro wszystkie takie koszta może pokryć dobre ubezpieczenie turystyczne.
Na co zwrócić uwagę?
Wśród czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, zalicza się przede wszystkim koszty leczenia. Szacuje się, że dla osób, które jadą na urlop na terenie Europy, nie planując uprawiania żadnych sportów ekstremalnych, koszty leczenia powinny zostać utrzymane na minimalnym poziomie 30 000 euro. Poza Europą kwota ta powinna wzrosnąć do 50 000 euro.
Chociaż tak naprawdę wszystko zależne jest od tego, co dokładnie planuje się robić na urlopie. Na szczególne względy powinny liczyć osoby, które mają w planach surfować, czy też jeździć na nartach. Wszelkiego rodzaju aktywności sportowe również powinny zostać uwzględnione w ubezpieczeniu turystycznym.
Skoro już o nartach mowa, to polisa powinna uwzględniać ratownictwo górskie. W zdecydowanej większości krajów trzeba płacić za skorzystanie z tego typu usług. Polska i kilka innych krajów jest darmowa pod tym względem.
Od tego płynnie można przejść do kosztów związanych z transportem do kraju. Niektóre sytuacje wymagają zachowania specjalnych warunków transportu medycznego, który potrafi wygenerować ogromne koszta. Lepiej więc przygotować się na to.
Co jeszcze musi uwzględniać dobra polisa dla turystów? Po części zależne jest to od miejsca, gdzie ktoś wybiera się na urlop. Warto uwzględnić ochronę bagażu, jeżeli ktoś planuje lecieć samolotem. Z walizkami, w lukach bagażowych dzieją się naprawdę dziwne rzeczy.
Podczas wykupu ubezpieczenia na wyjazd, warto przyznać się agentowi, gdzie dokładnie ktoś udaje się na urlop. Wtedy łatwiej będzie dobrać taką ochronę ubezpieczeniową, dzięki czemu podczas wypoczynku będzie można czuć się pewnie.