Zima to bardzo trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych czy bezradnych życiowo. Niskie temperatury w tych newralgicznych miesiącach mogą być realnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Dlatego też lubińscy policjanci prowadzą wzmożone działania pomocowe, które mają przeciwdziałać przypadkom wychłodzenia organizmu. Każdy z nas może pomóc, informując odpowiednie służby, kiedy widzimy osobę potrzebującą takiej pomocy.

Lubińscy  policjanci systematycznie monitorują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni min. ogródki działkowe, dworce PKP i PKS, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe oraz pustostany. Znajdujące się tam osoby mundurowi informują o adresach instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia, między innymi poprzez przekazanie ciepłej odzieży, posiłku czy zapewnienie miejsca noclegowego.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu oprócz osób bezdomnych są narażone również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzanie mieszkania stanowi trudność fizyczną lub materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom.
Policjanci posiadający wiedzę w tym temacie informują Ośrodki Pomocy Społecznej z terenu całego powiatu o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu.

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy również, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Przypominamy, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Będzie to dodatkowym źródłem informacji dla  służb i instytucji zajmujących się statutowo pomocą w takich sytuacjach.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322