Każdy nietrzeźwy na drodze, nie ważne czy pieszy, kierowca auta czy jednośladu, jest tak samo niebezpieczny. Nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich pozostałych użytkowników tej samej drogi. Z uwagi na to, że policjanci notorycznie zatrzymują pijanych rowerzystów, apelują do wszystkich użytkowników jednośladów, aby nie wsiadali na rowery pod wpływem alkoholu, gdyż może to się zakończyć poważnym w skutkach wypadkiem. Przypominamy również, iż sąd może orzec w stosunku do kierującego rowerem znajdującego się pod wpływem alkoholu m.in. zakaz kierowania tym środkiem transportu.

Rowerzysta, który jedzie po alkoholu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, bez względu na poziom upojenia, zawsze popełnia wykroczenie.  W ręce policjantów coraz częściej wpadają kierujący jednośladami. Niestety ich stan upojenia jest zwykle bardzo duży, zagrażający nie tylko niechronionemu uczestnikowi ruchu, ale każdemu innemu użytkownikowi korzystającemu drogi.

Tylko w miniony weekend lubińscy policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych rowerzystów. Pierwszy w ręce funkcjonariuszy z Rudnej wpadł mieszkaniec powiatu lubińskiego, który miał ponad 2 promile alkoholu w swoim organizmie.  Kilka godzin później patrol ruchu drogowego zatrzymał 34-latka, który również wybrał się na przejażdżkę mając blisko 3 promile alkoholu. Mężczyzna był tak pijany, że omijając zaparkowany pojazd najechał na przedni zderzak auta, uszkadzając go.  

Nieodpowiedzialnym kierującym rowerami przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu, wysoka grzywna, a nawet zakaz kierowania jednośladami. Pamiętajmy również, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy - nawet niegroźnie wyglądający wpadek - może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322