Policjanci i leśnicy podczas wspólnych służb realizują różne zadania. Prowadzą działania o charakterze represyjnym, ale i prewencyjnym oraz szkoleniowym. Reagują także na zaśmiecanie terenów leśnych i przyleśnych.

Ochrona przyrody leży w gestii nie tylko różnych służb takich jak straż leśna czy policja. Dbałość o środowisko powinno być także w gestii każdego z nas. Niestety bywa, że człowiek wkracza do lasu tylko po to, aby go niszczyć, degradować poprzez swoje negatywne zachowanie.

Zarówno leśnicy, jak i mundurowi ujawniają co jakiś czas miejsca, w których ktoś pozbył się niepotrzebnych rzeczy. Policja podejmuje wówczas działania mające na celu ustalenie wandala, który tak potraktował las.
Dzięki dokładnemu rozpoznaniu, pozostawionym śladom, a także uzyskanym informacjom o tym kto może być właścicielem wyrzuconych rzeczy, funkcjonariuszom udaje się wytypować osobę , mająca związek z tworzeniem dzikiego wysypiska. Sprawca może zostać ukarany mandatem albo policja skieruje wobec niego wniosek do sądu o ukaranie. Niezależnie od tego zostanie również zobowiązany przez służby do natychmiastowego wysprzątania terenu.

Policjanci i leśnicy informują, że nie ma pobłażania dla osób, które tworzą dzikie wysypiska. Niepotrzebną odzież można przecież wrzucać do specjalnie przygotowanych kontenerów. Ponadto Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wśród kategorii zawiera zagrożenie pod nazwą „dzikie wysypiska śmieci”. Dzięki takim sygnałom, służby podejmą odpowiednie działania mające na celu ukaranie autorów tego typu nagannych zachowań.

aspirant Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
Komendy Powiatowej Policji w Lubinie

Telefon: 601 974 322