Sprawdź, co jest ważne w ubezpieczeniu turystycznym zanim je wykupisz

Planując zagraniczną podróż, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas urlopu i wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam ochronę w razie niespodziewanych zdarzeń i pozwoli w spokoju cieszyć się beztroskim wypoczynkiem. Zanim jednak zdecydujemy się na wykup konkretnej polisy, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając taki produkt. Co jest ważne w ubezpieczeniu turystycznym? Podpowiadamy.

Zakres ochrony — koszty leczenia za granicą

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia, czyli wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu, wykupu leków, transportu medycznego, a także środków opatrunkowych i zabiegów stomatologicznych. Dlatego decydując się na wybór oferty od konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, warto zwrócić uwagę na to, jaki zakres ochrony dotyczący kosztów leczenia za granicą ono obejmuje.

Niezwykle istotna jest również wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia. Poszczególne firmy oferują produkty, które różnią się tym parametrem. Kwota ta powinna być dobrana do miejsca, w jakie się wybieramy, a także celu naszej podróży. Jeżeli wyjeżdżamy do krajów, które słyną z bardzo wysokich kosztów leczenia, warto wykupić ubezpieczenie z możliwie najwyższą sumą gwarantowaną.

Ubezpieczenie NNW

Wybierając ubezpieczenia turystyczne, warto zdecydować się na produkt oferujący też NNW, czyli polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, które wystąpią w czasie urlopu i będą kontynuowane po powrocie do Polski, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Dzięki temu na przykład jeżeli doszło do złamania nogi na wakacjach, będziemy w stanie z takich środków pokryć koszty rehabilitacji. Tutaj ważna jest też suma ubezpieczenia — im jest wyższa i większy uszczerbek na zdrowiu, tym wyższe odszkodowanie otrzymamy.

Ubezpieczenie Assistance

Kolejnym ważnym elementem, który powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne jest Assistance, czyli pomoc w razie nagłych wypadków. Może ona obejmować na przykład pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju, a nawet kontynuacji leczenia w Polsce. Dodatkowo niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe w ramach Assistance oferują również doradztwo informacyjno-medyczne, a także na przykład pomoc tłumacza.

Dodatkowe polisy

W ramach rozszerzeń polisy można wybrać też ubezpieczenie w razie zniszczenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. W takim przypadku otrzymamy częściową lub całkowitą rekompensatę za utracone rzeczy. W aktualnej sytuacji pandemicznej zwłaszcza osoby, które decydują się na wyjazd do kraju, gdzie przepisy związane z koronawirusem są znacznie bardziej restrykcyjne niż w Polsce, powinny zwrócić uwagę na rozszerzenia oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe dotyczące COVID-19. Mogą one na przykład obejmować pokrycie kosztu zakwaterowania podczas kwarantanny, testów czy pobytu w szpitalu.