Do 5 lat pozbawienia wolności może grozić 21 – letniemu kibicowi z Lubina, który podczas meczu piłki nożnej „Zagłębie” Lubin – „Lech” Poznań odpalił racę. Tym czynem naruszył przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Jego losem zajmie się teraz sąd.

Lubińscy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej prowadzili czynności w sprawie naruszenia przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych – odpalenie materiałów pirotechnicznych przez kibiców obu drużyn,  podczas meczu piłki nożnej „Zagłębie” Lubin – „Lech” Poznań.

Szczegółowe rozpoznanie środowiska pseudokibiców oraz wnikliwa praca operacyjna, doprowadziły do ustalenia i zatrzymania 21 – letniego mieszkańca Lubina w niespełna godzinę od zakończenia meczu. Podejrzany o posiadanie i użycie racy świetlnej, w trakcie swojego czynu, był zamaskowany i dodatkowo zmienił odzież, jednak nie przeszkodziło to kryminalnym w ustaleniu jego tożsamości, zgromadzeniu materiału dowodowego i przedstawieniu mu zarzutów.

Mężczyzna został przez policjantów zatrzymany na przystanku, kiedy czekał na autobus do domu. Nie krył zaskoczenia na widok funkcjonariuszy. Przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Mężczyźnie, za dokonanie tego czynu, którego dopuścił się z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, grozi kara do  5 lat pozbawienia wolności i zakaz stadionowy. 

Przypominamy, że osoby które podczas imprezy sportowej używają elementów odzieży lub przedmiotów, dzięki którym ich identyfikacja jest utrudniona lub niemożliwa, podlegają karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1800 złotych.

Przestępstwem jest również wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych przedmiotów. Osoba, która łamie ten zakaz popełnia przestępstwo, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz zakaz wstępu na imprezę masową.

Policjanci w dalszym ciągu analizują zapisy monitoringu i nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322