W 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz światowego Dnia Sybiraka na starym cmentarzu w Lubinie, pod Krzyżem Sybiru złożono wieńce i zapalono znicze. W kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została msza święta w intencji zesłańców.

– Zebraliśmy się dziś pod symbolicznym krzyżem z cierniową koroną, który opleciony jest łańcuchem symbolizującym kajdany. Upamiętnia zesłanych Polaków i tu nie może zabraknąć modlitwy – mówił ks. Stanisław Buchta, wnuk i syn zesłanych na Sybir. – Wiara w Boga dla zesłanych w głąb Rosji i stepów Kazachstanu była jedynym ratunkiem. To modlitwa do Boga nie pozwalała naszym rodakom poddać się, zniechęcić się i załamać. Wiara zawsze dawała siłę, każe nam pamiętać o tych, którzy tam pomarli, niekiedy w strasznych warunkach. Wiara mówi, że możemy się za nich modlić do Boga, za dar ich zbawienie.

Kwiaty i znicze w hołdzie zesłanym i poległym w imieniu mieszkańców gminy Lubin złożył wójt Tadeusz Kielan. W uroczystości wzięli udział m.in. zesłańcy, przedstawiciele Związku Sybiraków, Powiatowej Rady Kombatantów. Towarzyszyli im harcerze, mieszkańcy i przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej gminy.

Związek Piłsudczyków RP Okręg Królewska Wschowa Grupa Lubin wręczył Antoninie Buchcie Srebrny Krzyż Honorowy, a sztandarowi lubińskiego Związku Sybiraków przyznał Brązowy Krzyż.


UG Lubin: Ku pamięci zesłanych i poległych