Czy wycinarki laserowe mogą ciąć drewno? Sprawdzamy, jak radzą sobie ze skomplikowanymi pracami!

Rozwój technologii laserowej to jeden z najważniejszych kierunków rozwoju przemysłu. Wśród wielu zastosowań szczególne miejsce zajmuje cięcie materiałów. Wycinarki laserowe dają bardzo duże możliwości i stają się coraz bardziej popularne. Sprawdźmy, gdzie znajdą zastosowanie.

Jak działają wycinarki laserowe?

Lista wykorzystywanych w przemyśle metod cięcia i obróbki materiałów jest naprawdę długa. Różni je nie tylko wykorzystywana technologia, ale przede wszystkim rezultaty. Część z nich cechuje się istotnymi ograniczeniami dotyczącymi materiałów, które mogą być poddawane obróbce.

Ma to miejsce np. w przypadku cięcia plazmowego, które sprawdza się wyłącznie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny. Inne, jak np. obróbka tlenowa, prowadzą do znacznego nagrzewania materiału poza szczeliną cięcia, wobec czego nie radzą sobie z precyzyjnymi projektami i cieńszymi materiałami. Wycinarki laserowe są pozbawione tych wad.

Wiązka lasera cechuje się bardzo małą rozbieżnością, co przekłada się na możliwość uzyskania wysokiej mocy w ściśle określonym punkcie – średnica wiązki może być mniejsza od 0,5 mm. Dzięki temu można ciąć na dobrą sprawę dowolny materiał, na dodatek robiąc to szybko i niezwykle efektywnie.

Rodzaje wycinarek laserowych

Wycinarki laserowe do metalu mogą różnić się pod kilkoma względami. Kluczową rolę odgrywa przy tym rodzaj wykorzystywanego ośrodka czynnego. Urządzenia starszych generacji często wykorzystywały w tym celu dwutlenek węgla lub kryształ granatu itrowo-aluminiowego. Obecnie wykorzystuje się światłowód służący również do przesyłu oraz naprowadzania wiązki laserowej. Na tej technologii bazują nowoczesne wycinarki laserowe od Eckert.

Dzięki temu urządzenie charakteryzuje się zdecydowanie wyższą skutecznością i precyzją. Nie bez znaczenia pozostają również względy ekonomiczne pozwalające na optymalizację kosztów związanych z obróbką.

Czy wycinarki laserowe do drewna to dobry wybór?

Obróbka laserem bez wątpienia jest najbardziej uniwersalną ze wszystkich wykorzystywanych na szeroką skalę technologii. Oprócz metali mogą również służyć m.in. do cięcia stali szlachetnej, ale również innych materiałów, w tym drewna, tworzyw sztucznych czy szkła. Sporą zaletą jest również szeroki wachlarz grubości przecinanych materiałów: to najlepsze rozwiązanie w przypadku bardzo cienkich obiektów, ale wycinarki laserowe do blach poradzą sobie nawet z materiałami grubszymi od 30 mm.

Jeszcze więcej zalet cięcia laserem

Uniwersalność to nie wszystko. Wycinarki laserowe są również bezkonkurencyjne pod względem precyzji i jakości cięcia. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej automatyki i programowania bazującego na oprogramowaniu teleinformatycznym wystarczy wprowadzić odpowiednie parametry cięcia, aby uzyskać świetny efekt. Cięcie laserem nie wymaga przy tym w większości przypadków żadnej dalszej obróbki.

To także metoda charakteryzująca się minimalnymi stratami materiału ze względu na bardzo ograniczone pole oddziaływania wiązki lasera. Nowoczesne urządzenia umożliwiają również zautomatyzowany załadunek i rozładunek materiałów oraz pełny monitoring obszaru roboczego. Wszystko to sprawia, że wycinarki laserowe charakteryzują się nie tylko najwyższą jakością, ale również tempem pracy, którego nie uda się uzyskać w przypadku innych metod, w tym cięcia plazmą.

Podstawową wadą cięcia laserem, która często decyduje o rezygnacji z inwestycji, jest stosunkowo wysoka cena zakupu urządzeń oraz ich eksploatacji. Warto spojrzeć jednak na zakup jak na najlepszy sposób optymalizacji procesów i zapewnienia wysokiej efektywności prac przedsiębiorstwa.