Z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek, w Raszówce zorganizowano kameralne ale uroczyste spotkanie wójta Tadeusza Kielana, przedstawicieli Urzędu Gminy z pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej. Okazją do świętowania był obchodzony w tym roku jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

Początki biblioteki w Raszówce sięgają roku 1962 roku. Wtedy powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna z siedzibą w Krzeczynie Wielkim, która obsługiwała cztery miejscowości: Chróstnik, Krzeczyn Wielki, Krzeczyn Mały i Górzycę.

Na terenie obecnej gminy istniało kilka Gromadzkich Rad Narodowych, m.in. w Miłoradzicach, Niemstowie, Księginicach, Zimnej Wodzie i każda z nich posiadała pełnoetatowe biblioteki.

W miejscowościach, w których nie było bibliotek, obowiązkowo musiały działać punkty biblioteczne. Zakładano je w Klubach Rolnika i Klubach Ruchu bądź zawierano umowy z osobami prywatnymi, które za niewielkim wynagrodzeniem udostępniały książki w prywatnym mieszkaniu.

– Obecnie sieć bibliotek gminy Lubin to biblioteka główna w Raszówce, filie w Chróstniku, Księginicach, Miłoradzicach, Niemstowie i Oborze oraz punkt biblioteczny w Zimnej Wodzie, z księgozbiorem liczącym ponad 42 000 woluminów książek – mówi Wioletta Olech, dyrektor GBP – W ciągu roku zapisanych jest przeciętnie ponad tysiąc czytelników, z liczbą odwiedzin około 9 000 osób i wypożyczeniami na poziomie 14 000, nie licząc w tym osób korzystających z książek elektronicznych i uczestników imprez organizowanych w bibliotekach.

Podczas kameralnego spotkania przedstawiono gościom prezentację zdjęć z działalności kulturalnej prowadzonej przez biblioteki. Na przestrzeni lat naprawdę dużo się działo. Oprócz zajęć organizowanych podczas ferii i wakacji, odwiedzin dzieci ze szkół i przedszkoli gminnych, odbyło się wiele spotkań z pisarzami i ciekawymi ludźmi m.in. z Wandą Chotomską, Bronisławem Cieślakiem, Dariuszem Rekoszem, Krzysztofem Koziołkiem, Barbarą Gawryluk, Kazimierzem Szymeczko, Marcinem Pałaszem, Idą Pierelotkin, Emilią Kiereś, Robertem Maciagiem, Kamilą Mitek, Beatą Piersiak, Moniką Oleką, Robertem Gondkiem, Arturem Guzińskim, Michałem Słupczyńskim, Grzegorzem Kasdepke, Agnieszką Tyszką, Katarzyną Wasilkowską, Adamem Seredyńskim, Michałem Zawadką, Szymonem Telukiem, Panem Poetą, pszczelarzem, dziennikarzem, strażakiem, policjantem, prawnikiem i innymi. Z każdym spotkaniem wiążą się miłe wspomnienia. Na zdjęciach są dzieci, które dorosły lub osoby, które już od nas odeszły.

Z okazji jubileuszu, specjalny list gratulacyjny przekazał pracownikom biblioteki wójt Tadeusz Kielan i Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

– Z ogromną przyjemnością składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania kilku pokoleniom bibliotekarzy, którym popularyzowanie książek nie było obojętne. Dziękujemy wszystkim pracownikom za sumienną pracę i wieloletni wysiłek. Doceniamy i zauważamy, że biblioteka wychodzi naprzeciw wyzwaniom i dostosowuje się do zmieniających warunków oraz podejmuje liczne działania propagujące czytelnictwo na terenie gminy, upowszechniając kulturę słowa pisanego. Jesteśmy pełni podziwu dla pracy, która wzbogaca wiedzę młodego pokolenia oraz formuje postawy i wzorce społeczne – mówił wójt Tadeusz Kielan. – Życzymy kolejnych lat inspiracji oraz nowych pomysłów na rzecz upowszechniania czytelnictwa i krzewienia kultury, które będą miały odzwierciedlenie w stale powiększającym się gronie czytelników.

Dzisiejsza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, choć czytelnicy wciąż są dla nich najważniejsi. Oprócz książek papierowych i z dużą czcionką dla osób słabowidzących, biblioteki posiadają w ofercie książki elektroniczne i audiobooki. Czytelnicy obsługiwani są w systemie komputerowym MAK+, w którym również mają dostępny katalog elektroniczny, mogą zamawiać książki, prolongować terminy zwrotu. Pewne rzeczy przeszły już do lamusa.

Pracownicy biorą udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, których większość od czasów pandemii odbywa się on-line, zdobywając w ten sposób nowe umiejętności i wiedzę. W latach 2021-2022 brali udział w ogólnopolskim programie 4.Runda Programu Rozwoju Bibliotek.

W ciągu roku biblioteki biorą udział w licznych projektach i programach czytelniczych ogólnopolskich i lokalnych np. Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Z książką na walizkach, Mała książka – wielki człowiek, Ocalimy świat, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Tydzień Bibliotek, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Pomagamy Pszczołom, programie ministerialnym Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, Dzień Głośnego Czytania, Tydzień z internetem, Czytam sobie w bibliotekach i wielu innych, propagując czytelnictwo w gminie Lubin przy współpracy gminnych szkół, przedszkoli, zespołów i instytucji.

W roku jubileuszowym, wszystkie działania kierowane do czytelników, odbywają się w pod hasłem obchodów jubileuszu 60-lecia biblioteki. Warto je odnotowywać w swoim kalendarzu i wybierać się do bibliotek lub na spotkania, podczas których biblioteki będą reprezentowane.

Najbliższe spotkania z czytelnikami to m.in.:

  • 26 maja (piątek) godz. 17.00 koncert Laurka dla Mamy i Taty, w świetlicy wiejskiej w Miłoradzicach,
  • podczas festynu rodzinnego w Niemstowie – 21 maja,
  • podczas festynu rodzinnego w Chróstniku – 27 maja,
  • podczas festynu w Raszówce – 3 czerwca,
  • wieczór poetycki z Wacławem Byryłą w Zimnej Wodzie – 9 czerwca,
  • zajęcia dla dzieci w bibliotekach podczas wakacji,
  • Narodowe Czytanie w Zimnej Wodzie – początek września,
  • gra terenowa w Niemstowie – Na tropach Enigmy – 16 września 2023,

Po więcej informacji odsyłamy na facebookowe konto biblioteki. Zachęcamy czytelników do wspólnego świętowania!