16 marca obchodzić będziemy Dzień Osadnika. Trwają już intensywne przygotowania do pierwszych obchodów, które mają być świętem całej gminy. Jednym z ważnych wydarzeń, które ma szansę zapisać się w historii gminy Lubin będzie wydanie komiksu, który opowie o dziejach pierwszych osiedleńców. Jego twórcami będą uczniowie z gminy Lubin.
Przypomnijmy, że inicjatorem ustanowienia Dnia Osadnika, który obchodzić będziemy 16 marca jest wójt Tadeusz Kielan. To święto ma pomóc w zachowania pamięci o tych, którzy z uporem i poświęceniem wpisali się na trwałe w historię naszej gminy.
Przygotowywany komiks jest jednym z wielu działań zaplanowanych w ramach tego wydarzenia.
– Cieszę się, że w tym przedsięwzięciu biorą udział przedstawiciele wszystkich gminnych szkół. Udział młodego pokolenia gwarantuje, że pamięć o naszych pierwszych osiedleńcach będzie utrwalona w formie, która jest atrakcyjna także dla młodszych mieszkańców. Może to być przyczynek do zainteresowania się historią regionu, czy też pogłębiania wiedzy o swoich rodzinach – mówił do uczestników przedsięwzięcia wójt Tadeusz Kielan.
Do międzypokoleniowego projektu zgłosiło się ponad 20 uzdolnionych uczniów ze wszystkich gminnych szkół podstawowych wraz z nauczycielami – koordynatorami, którzy będą tworzyć prace indywidualnie i grupowo.
Podczas pierwszego spotkania organizacyjnego omówione zostały sposoby realizacji komiksu oraz techniczne aspekty redagowania treści. Tło historyczne przybliżył nauczyciel historii, Maciej Stefaniak, będący jednocześnie członkiem zespołu koordynującego projekt.
Powstanie komiks przedstawiający różne epizody, rozgrywające się na tle rzeczywistych wydarzeń związanych z osadnictwem na terenach gminy Lubin. W każdej z tych opowieści będzie brał udział realny bohater. Uczniowie wybierali go z książki „Wschody i Zachody. Opowieści osiedleńców w gminie Lubin” autorstwa Marleny Kovarik lub też ze wspomnień swojej rodziny albo sąsiadów.
Cykl spotkań związanych z pracami nad komiksem zaplanowany jest do grudnia 2023 roku, tak aby efekty tej niezwykłej pracy można było zobaczyć podczas marcowego święta.