wizyta w herrnhutNa zaproszenie władz niemieckiej miejscowości Herrnhut Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin zagrała na inauguracji jarmarku świątecznego. Muzykom towarzyszyła delegacja z gminy Lubin. Już w tę niedzielę można będzie oklaskiwać naszą orkiestrę na kolejnym jarmarku – tym razem w przygranicznym Görlitz. Zachęcamy mieszkańców do wycieczki koleją!

Herrnhut, które odwiedziła nasza orkiestra i gminna reprezentacja to także okręg przygraniczny w powiecie Görlitz. Słynie ono z manofaktury charakterystycznych gwiazd. Powstały ponad 160 lat na zamku wspólnoty wyznaniowej Herrnhut i do dziś uważane są za wyraz i początek wszystkich gwiazd bożenarodzeniowych.

Pierwsza taka gwiazda zabłysnęła na początku XIX wieku w izbach szkolnego internatu tutejszej wspólnoty herrnhutów. Materiał, z którego one się składają to papier oraz tektura. Pierwotnie miały służyć do lepszej wyobraźni geometrycznej. Uczniowie wykonywali te gwiazdy na pierwszą niedzielę Adwentu. Taką drogą tradycja ta zaczęła się rozprzestrzeniać najpierw w samym Herrnhut, a później także na Górnych Łużycach. Są one symbolem gwiazdy betlejemskiej zwłaszcza w kościołach ewangelickich. Pierwotna wersja tych spiczastych gwiazd składała się tylko z białych i czerwonych ramion, które są symbolem jasności i krwi Chrystusa.

wizyta w herrnhutNa świątecznym jarmarku, gwiazdy były wszechobecne, wręczono je także przedstawicielom orkiestry i delegacji gminy Lubin. Wzięli w niej udział mieszkańcy, koło gospodyń z Gorzelina, radni Norbert Grabowski i Zofia Marcinkiewicz, przedstawiciele urzędu gminy, ośrodka kultury i ochotniczych straży pożarnych.

Oklaskiwano naszą Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Lubin, która dał bardzo dobry mini koncert. Także w najbliższą niedzielę 10 grudnia, programie jednego z największych Jarmarków Adwentowych w Saksonii będą polskie akcenty. W ramach współpracy transgranicznej o godz. 17 na jarmarku w Görlitz wystąpi nasza orkiestra.

Zachęcamy do wybrania się na ten jarmark, choćby pociągiem. Maksymalna cena biletu wynosi 59 złotych za osobę, są jednak zniżki dla dzieci i młodzież z konieczną legitymacją szkolną i zniżki grupowe. Można więc zebrać grupę przyjaciół i spędzić mile niedziele. Dla ułatwienia podajemy godziny odjazdów pociągu.

Planowany wyjazd Lubin godz. 13.12 , Chróstnik 13.15 , Gorzelin 13.18 , Raszówka 13.21 , przyjazd do Görlitz 15.08.

Proponowany powrót to: wyjazd 19.54 przyjazd do Lubina 21.41 (pociąg staje w Raszówce, Gorzelinie i Chróstniku).

Możliwy jest także wcześniejszy powrót do Legnicy : 18.27 przyjazd 19.35 ze Zgorzelca lub 19.10 przyjazd 20.38 z Görlitz.

Szczegółowymi informacjami w tej sprawie dysponuje sołtys Gorzelina Robert Borzych.

Więcej zdjęć z jarmarku można zobaczyć na: facebookowym profilu gminy Lubin.

 


UG Lubin: Nasza orkiestra zainaugurowała świąteczny jarmark