Rozmowa psów: jak rozpoznać zabawę między psami?

Obserwowanie psich interakcji to fascynujące doświadczenie. Wśród tych zachowań często możemy zauważyć zabawę między psami, ale nie zawsze! Jednakże, dla niektórych właścicieli, rozróżnienie między zabawą, a innymi zachowaniami może być trudne. Dlatego też warto zrozumieć, jak psy się komunikują. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom zabawy psów oraz jak je rozpoznać.

Zobacz jak wygląda komunikacja z psem – najważniejsze sygnały w psiej komunikacji.

Oznaki zabawy psów

Pierwszym krokiem do zrozumienia psich zabaw jest rozpoznanie charakterystycznych sygnałów, które psy wykorzystują podczas takich interakcji. Oto kilka głównych wskaźników:

  • Luźna postawa ciała: Psy bawiące się zwykle mają luźne ciała, ze relaksowanymi uszami, luźnym ogonem
  • Skręty i zawijasy: Psy często wykonują szybkie skręty, zawijają się wokół siebie, a ich ruchy są zwinne i elastyczne.
  • Ustępstwa: W zabawie psy wykazują chęć do ustępowania sobie nawzajem, np. jedno z psów może celowo zatrzymać się, aby dać drugiemu szansę na schwytanie zabawki lub wzięcie przewagi.
  • Wymiana: W zrównoważonej interakcji między psami jest duży wymiany. Gonienie się nawzajem, podrzucanie po kolei piłki czy taplanie się w basenie naprzemiennie.
  • Wspólne przerwy i orientacja na opiekuna: Psy w zabawie często robią sobie przerwy, oddalają się od siebie żeby powęszyć lub zorientować się gdzie jest opiekun.

Styl Zabawy psów

Istnieje wiele różnych stylów zabawy, które psy preferują. Niektóre psy mogą preferować zabawy w "szarpanie", podczas gdy inne mogą bardziej cieszyć się zabawą w polowanie czy gonienie.

Ważne jest, aby obserwować, jak psy komunikują swoje preferencje i dostosowywać się do nich.

  • Gonitwy: Zabawa w gonienie się może obejmować szybkie biegi wokół siebie lub po otwartym terenie, bez wykazywania agresji.
  • Zabawy w szarpanie: Są psy, które potrafią korzystać z jednego szarpaka i bawić się nim szarpiąc z obu stron. Ważne, aby takie interakcje między psami były wyważone.
  • Zabawy „w chowanego”: Psy mogą grać „w chowanego”, pokazując się nawzajem, a następnie uciekając i czekając na gonienie.

Obserwacja psów

Poznanie języka zabawy u psów jest nie tylko fascynujące, ale także bardzo przydatne. Dzięki obserwacji i zrozumieniu, kiedy psy bawią się, a kiedy sytuacja może wymagać interwencji, możemy zapewnić im pozytywne i bezpieczne doświadczenia.

  • Zapewnienie bezpieczeństwa: Jeśli zauważymy, że zabawa staje się zbyt intensywna lub któraś ze stron zaczyna przejawiać oznaki dyskomfortu, możemy przerwać interakcję i dać psom czas na ochłonięcie.
  • Wspieranie relacji: Poprzez zostawienie psom szarpaków i różnorodnych zabawek tworzymy w środowisku tzw. „haczyki”, dzięki którym psy mogą się nimi zainteresować i w trakcie zabawy miedzy sobą regulować napięcie emocjonalne.

Chcesz poznać więcej psich sygnałów? A może poobserwować interakcje psów wraz z komentarzem behawiorysty? W książce „W Harmonii z Psem” znajdziesz nie tylko masę wiedzy, ale również kody QR do filmów z psimi interakcjami.

Rozumienie i rozpoznawanie zabawy między psami to kluczowy element satysfakcjonującego życia z naszymi czworonożnymi towarzyszami. Poprzez obserwację ich zachowań, znaki i style zabawy, możemy zapewnić im pozytywne doświadczenia, a także budować silne więzi między nami a naszymi pupilami Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, więc warto poświęcić czas na naukę ich preferencji i potrzeb.