Gryf prosty, łamany czy kratownica? Porównanie gryfów treningowych

Wybór odpowiedniego gryfu do ćwiczeń znacznie wspomaga efektywność i bezpieczeństwo treningu siłowego. To od niego zależy wygoda i pewność chwytu. Co wybrać: gryf prosty czy gryf łamany, a może jeszcze lepsza będzie innowacyjna kratownica? Każdy z tych gryfów ma swoje zalety. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę własne preferencje, poziom zaawansowania i cele treningowe, ale też ograniczenia zdrowotne, na przykład problemy ze stawami.

Gryf prosty – podstawa treningu siłowego

Gryf prosty uważany jest za podstawowy element wyposażenia domowej oraz profesjonalnej siłowni. Ten typ gryfu jest najczęściej spotykany i zarazem najłatwiej dostępny. Ma prostą konstrukcję, która zapewnia odpowiednią stabilność podczas treningu, jest też łatwy w użytkowaniu: nawet mało doświadczona osoba bez najmniejszego problemu zamocuje lub zdejmie obciążenie, dostosowując je do potrzeb i możliwości.

Zaletą gryfu prostego jest również fakt, że może być używany do rozmaitych ćwiczeń takich jak wyciskanie w leżeniu, przysiady z obciążeniem oraz martwy ciąg. Dzięki niemu można zatem osiągać bardzo różne cele treningowe, bez względu na poziom zaawansowania.

Gryf łamany – wygodny i ergonomiczny

Gryf łamany wyróżnia się charakterystycznym kształtem, który ma ułatwiać wygodny, bardziej naturalny chwyt. Został stworzony po to, by zmniejszać obciążenie stawów nawet przy bardzo dużym ciężarze, co przekłada się na bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko urazu nadgarstków i łokci.

Po gryf łamany sięgają najczęściej osoby, które już borykają się z problemami w obrębie stawów lub chciałyby zadziałać profilaktycznie. Ten typ gryfu cenią również trenujący, którym przyświecają konkretne cele treningowe wymagające ćwiczeń izolujących określone partie mięśni, ponieważ kluczową rolę odgrywa wówczas bardzo konkretne ułożenie rąk. Gryfy łamane ułatwiają ćwiczenia takie jak uginanie ramion ze sztangą, francuskie wyciskanie czy wiosłowanie sztangą.

Kratownica – innowacyjny sposób na trening siłowy

Kratownica, czyli rodzaj gryfu z poprzecznymi prętami to najbardziej nowoczesne rozwiązanie treningowe, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób szukających nowych sposobów na intensywne ćwiczenia siłowe, w których istotna jest pewność chwytu i stabilność.

Dzięki specyficznej budowie kratownicy dużo łatwiej ją chwycić i utrzymać nawet przy dużym obciążeniu, a ciężar podczas ćwiczeń rozkłada się równomiernie. Dzięki temu typowi gryfu łatwiej wypracować wymarzoną sylwetkę w bezpieczny i wygodny sposób. Do popularnych ćwiczeń przy jego wykorzystaniu należą martwe ciągi, przysiady z obciążeniem oraz wiosłowanie.

Jaki gryf wybrać?

Żeby podjąć najlepszą decyzję, warto zastanowić się, jakie są indywidualne potrzeby, możliwości i ograniczenia trenującej osoby, a także przypomnieć sobie najważniejsze zalety każdego z typów gryfu:

  • Gryf prosty: łatwa dostępność, stabilna i prosta konstrukcja, możliwość wykonywania rozmaitych ćwiczeń siłowych
  • Gryf łamany: naturalne ułożenie rąk i mniejsze obciążenie stawów, większa precyzja, możliwość wykonywania ćwiczeń izolujących konkretne grupy mięśni
  • Kratownica: doskonała przyczepność, równomierne rozłożenie obciążenia, komfort nawet w przypadku dużego ciężaru

Osoby doświadczone i znające swoje preferencje z pewnością nie będą miały kłopotu z dokonaniem właściwego wyboru. Przy okazji pobytu na siłowni warto wypróbować różne typy gryfów, nie ograniczając się do jednego z nich, to ułatwi podjęcie optymalnej decyzji. Osoby początkujące powinny zaczynać raczej od łatwego w obsłudze gryfu prostego, który może być wszechstronnie wykorzystywany do różnego typu ćwiczeń, a dopiero później eksplorować pozostałe możliwości.