Bezpieczny wypoczynek nad wodą: Policja apeluje o ostrożność

Wakacje i piękna pogoda zachęcają do wypoczynku nad wodą. Warto jednak pamiętać, że nieostrożność może prowadzić do tragicznych wypadków. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Unikaj kąpieli po spożyciu alkoholu.
  2. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
  3. Śledź prognozy pogody i warunki na wodzie.
  4. Stosuj środki ratunkowe, takie jak kapoki.

Wysokie temperatury i kilka dni wolnego nierzadko skłaniają nas do odpoczynku nad wodą. Policjanci przypominają, że bezpieczeństwo nad rzekami, stawami, basenami i kąpieliskami zależy przede wszystkim od naszej rozwagi i odpowiedzialności.

Dane statystyczne wskazują, że najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno piwo może zakłócić naszą równowagę i orientację, stwarzając poważne ryzyko wypadku. Inne przyczyny to brawura, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, a także korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto śledzić aktualne prognozy pogody oraz obserwować warunki na wodzie podczas żeglowania. Stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych, takich jak kapoki, również znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o numerach alarmowych:

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR): 601 100 100

Planowanie wypoczynku w Polsce, zarówno nad wodą, jak i w górach, warto ułatwić sobie instalując bezpłatną aplikację „RATUNEK”. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR i WOPR, zintegrowana z oficjalnym systemem powiadamiania o zgłoszeniach wypadków.

Woda to fantastyczne miejsce do rekreacji, ale pamiętajmy, by korzystać z niej z rozwagą i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Cieszmy się wodnymi atrakcjami odpowiedzialnie, by uniknąć niepotrzebnych zagrożeń.

Źródło: Biuro Prewencji KGP


Opierając się na: KPP w Lubinie