Delegacja z Francji zachwycona wizytą w gminie Lubin
Francuska delegacja z Sathonay-Camp odwiedziła naszą gminę i spędziła tu prawie cztery dni, pełne wspólnych aktywności i integracji z mieszkańcami. To była wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych przyjaźni.

Oficjalna uroczystość i zwiedzanie wystaw w urzędzie gminy

Wizyta francuskiej delegacji rozpoczęła się w piątek oficjalną uroczystością, w której uczestniczyli przedstawiciele władz gminy oraz nasi goście z Sathonay-Camp. Spotkanie odbyło się w urzędzie gminy, gdzie goście mieli okazję zwiedzić wystawę „Gmina Lubin – wczoraj i dziś”. Ekspozycja, obejmująca zabytkowe miniatury oraz drewniane zabawki z dawnych lat, zrobiła na francuskich gościach ogromne wrażenie.

Relaks na terenach przypałacowych i koncert Chóru Via Musica

Po oficjalnych spotkaniach, goście mieli chwilę na odpoczynek i relaks w malowniczych okolicach przypałacowych w Krzeczynie Małym. Hrabia Chearls De Nicolay, właściciel tamtejszego pałacu, zaprosił delegację na swoje tereny. Spotkanie umilił krótki koncert Chóru Via Musica, który swoim występem stworzył niezapomnianą atmosferę.

Zwiedzanie Składowic i lokalne atrakcje

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Składowic. Sołtys Lucyna Franczak oprowadzała gości po wsi, prezentując unikatowe murale oraz zadbane, ukwiecone tereny. Goście odwiedzili również dawne podpałacowe gospodarstwo, które obecnie oferuje agroturystykę, oraz ogród jednego z mieszkańców. Panie z zespołu Lejdis przygotowały dla gości szereg lokalnych specjałów, a wspólne tańce, śpiewy i partie szachowe na boisku dopełniły dnia pełnego wrażeń.

Warsztaty rękodzieła i spotkania z mieszkańcami

Sobotni dzień rozpoczął się od warsztatów rękodzieła w Oborze, gdzie francuscy goście mieli okazję karmić alpaki. Następnie przenieśli się do Liśca, gdzie zorganizowano wspólny obiad z mieszkańcami, w których domach nocowali goście. Wspólny udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Świat pod Kyczerą” był jednym z najważniejszych wydarzeń dnia. Kolorowe stroje, różnorodny repertuar i gościnna atmosfera zachwyciły wszystkich uczestników.

Wspólne zawody kajakowe i pożegnanie

Ostatni dzień wizyty francuskiej delegacji obfitował w sporty wodne i kreatywne zajęcia. Wraz z mieszkańcami, goście wzięli udział w zawodach kajakowych na fosie w Raszowej. Zabawa była przednia, a każdy uczestnik mógł poczuć się jak zwycięzca. Dzień zakończył się turniejem w bule i warsztatami malowania toreb. Pożegnanie odbyło się pod świetlicą w Raszówce, skąd goście wyruszyli w drogę powrotną do Francji.

– Dziękujemy za gościnę, wyjątkową życzliwość, otwartość i cieszymy się, że mogliśmy was lepiej poznać – mówili mieszkańcy Sathonay-Camp.

– Bardzo mnie ucieszyło, że planując wspólnie tę wizytę nasi goście położyli nacisk na udział w naszych lokalnych wydarzeniach i spotkania z mieszkańcami. W całym kraju i na Dolnym Śląsku mamy wiele atrakcji, a mimo to przez te kilka dni doskonale spędziliśmy czas w naszej gminie – podkreślał wójt Tadeusz Kielan, który praktycznie cały czas towarzyszył naszym gościom.


Opierając się na: Gmina Lubin