KPP w Lubinie patroluje szkoły i apeluje o odblaski — bezpieczny start roku

2 min czytania
KPP w Lubinie patroluje szkoły i apeluje o odblaski — bezpieczny start roku


Patrole policji pojawiły się przy szkołach w Lubinie i okolicznych miejscowościach już z pierwszym dzwonkiem — mundurowi sprawdzają prędkość kierowców, sposób przewożenia dzieci i rozdają rady jak bezpiecznie wrócić do nauki, a jedno małe odblaskowe zapięcie może uratować życie.

  • Policja w Lubinie jest widoczna przy szkołach - zachowaj ostrożność
  • Załóż odblaski i naucz dzieci rozsądku - to działa

Policja w Lubinie jest widoczna przy szkołach - zachowaj ostrożność

Wraz z początkiem września na chodnikach i przejściach pojawiła się zwiększona liczba mundurowych z powiatu lubińskiego. Patrole, nie tylko drogówki, koncentrują swoją obecność głównie w rejonach szkół i przedszkoli, by pierwsze dni nauki przebiegały bezpiecznie.

Funkcjonariusze przed rozpoczęciem roku szkolnego kontrolowali oznakowanie w pobliżu placówek oświatowych. Teraz w codziennej służbie monitorują prędkość aut, sprawdzają, czy najmłodsi pasażerowie są przewożeni prawidłowo, oraz obserwują zachowania niechronionych uczestników ruchu - pieszych i rowerzystów.

Apel dla kierowców jest prosty: spodziewajcie się większej liczby dzieci na drogach i chodnikach, jedźcie wolniej i zachowajcie szczególną uwagę przy szkołach i przystankach.

Załóż odblaski i naucz dzieci rozsądku - to działa

Policyjni profilaktycy przypominają rodzicom i uczniom o prostych zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Najważniejsze przesłanie to: zadbaj o widoczność. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu wierzchnim znacząco zwiększa szansę, że kierowca zauważy pieszego lub rowerzystę wcześniej.

W praktyce oznacza to realne różnice w czasie reakcji kierowcy. Pieszy bez odblasku po zmroku lub przy złej pogodzie jest widoczny zaledwie z około 30 metrów. Tymczasem droga hamowania pojazdu jadącego 100 km/h to 60-75 metrów, co daje kierowcy niecałą sekundę na reakcję - zwykle za mało, by uniknąć wypadku.

Korzystając z elementów odblaskowych można zwiększyć dystans, z którego kierowca zauważy pieszego, nawet do około 200 metrów. W praktyce przekłada się to na znacznie większe szanse na bezpieczne zatrzymanie lub ominięcie przeszkody.

Przypomnienie prawne: obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczy pieszych poza terenem zabudowanym, ale policjanci zachęcają, by nosić je jak najczęściej, zwłaszcza w okresie jesiennym i podczas szybszego zapadania zmroku.

Za bezpieczeństwo odpowiadamy wszyscy - zdrowy rozsądek, czujność i właściwe wyposażenie uczniów to najlepsza recepta, by ten rok szkolny rozpocząć bez przykrych zdarzeń.

podkom. Sylwia Serafin Oficer Prasowy KPP w Lubinie Telefon: 601 974 322

Na podst. KPP w Lubinie

Autor: krystian