Marka Mercedes, przez wiele lat była dla wielu swojego rodzaju podstawowym wyborem, jeżeli chodzi o samochody premium. Mimo, że każdy chciał Mercedesa posiadać, nie wszyscy dokładnie rozumieli co oznacza nazewnictwo, które stosuje się w szerokiej palecie tej marki. Obecnie, wszystko wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ oferta potentata to aż 17 modeli w 31 różnych wersjach nadwoziowych i jednostek napędowych.

Bez względu na to, czy interesuje nas np. dostępny w Arval Mercedes klasy C, czy też klasy A, nie do końca jednak wiemy co kryje się pod tymi oznaczeniami. Poniżej zostało przygotowane pewne wyjaśnienie, abyśmy mogli lepiej zrozumieć co oferuje nam niemiecka firma.

Czego dotyczą oznaczenia modeli?

To, co znajdziemy w aktualnej ofercie Mercedesa, to w sumie 17 różnych modeli. Dodając do tego jednak wszelkie nadwoziowe warianty, liczba możliwości wrasta do 31. Jak zatem poradzić sobie ze zrozumieniem tych oznaczeń i wiedzieć o co w nich chodzi? Wszelkie pojazdy tej marki o standardowej wielkości prześwitu, (oprócz Mercedes coupe i roadster) dzielone są na swojego rodzaju klasy – wyjątek stanowią jedynie klasa G, V oraz X. Wszystkie auta, których nazwy zaczynają się od litery G, znajdują się w grupie SUV-ów bądź crossoverów. W tej gamie, spotkamy się też z nazwą Maybach. Obecnie, oznacza ona wersję samochodu najbardziej luksusowego i znajduje się w ofercie klasy S oraz modelu GLS.

Pojazdy marki Mercedes o prześwicie standardowym

Mercedes A klasa – hatchback z segmentu A,

Mercedes B klasa – coś w rodzaju połączenia hatchbacka segmentu C z minivanem,

Mercedes C klasa – coupe, kombi, sedan oraz kabriolet segmentu D,

Mercedes E klasa – coupe, kombi, sedan oraz kabriolet segmenty E,

Mercedes S klasa – coupe, sedan oraz kabriolet segmentu F.

Przez długie lata, marka oponowała głownie za bardzo klasycznymi wersjami nadwozia w swoich samochodach. W ofercie niemieckiego giganta, zawsze można było znaleźć klasyczne sedany, wersje coupe, kombi oraz kabriolety. Od bardzo dawna, są to też auta terenowe. Na początku XXI wieku, specjaliści Mercedesa zostali zmuszeni do tego, aby zareagować na zmieniającą się modę oraz zacząć kreować nową – swoją. Stąd też, ich paleta oferowanych modeli aut, była nieustannie uzupełniana o coraz to nowsze wersje. W związku z tym, wymienić można nadwozia typu:

SUV – chociażby GLE oraz GLC.

SUV coupe – modele GLE oraz GLC.

Crossover – np. GLA.

Hatchback – przykładem jest klasa A.

Van – np. Klasa V.

Pick-up – klasa X.

Kombi o zwiększonym prześwicie – chociażby klasa E All-Terrain.

Minivan – należy do niego klasa B.

Shooting brake – np. CLA.

Czterodrzwiowe coupe – przykład stanowi model CLA i CLS.

Co godne jest podkreślenia – Mercedes to marka, mając prawie 140 lat tradycji i obecności na europejskim i światowym rynku motoryzacyjnym. Sprawia to, że wachlarz modeli tej firmy jest niebywale ogromny. Klienci od dawna mogą przebierać w przeróżnych segmentach, dobierając odpowiednie pojazdy do własnych potrzeb. Począwszy od sportowych wersji o wielkich osiągach, aż po ważące przeszło dwie tony SUV-y budzące respekt na drogach i poza nimi. Jeżeli bardzo interesuje nas Mercedes leasing także będzie doskonałym rozwiązaniem. Jako, że możliwości jest aktualnie ogrom, z pewnością uda się nam znaleźć taką ofertę, która zbytnio nie uszczupli naszego portfela, a my staniemy się posiadaczami nowego Mercedesa klasy C lub takiego, jaki się nam tylko wymarzy.