„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami” słowami polskiego wieszcza Adama Mickiewicza rozpoczęto uroczystość nadania tytułów Wolontariusz Roku 2019, którą zorganizowano wczoraj w świetlicy w Oborze. W tym roku ten zaszczytny tytuł odebrała Antonina Buchta, Patrycja Słota i licząca 23 osoby Energiczna Grupa Artystyczna.

Tytuł Wolontariusz Roku Gminy Lubin jest wyróżnieniem honorowym, nadawanym szczególnie wyróżniającym się wolontarystycznie mieszkańcom naszej gminy. Wyróżnienie zostało ustanowione siedem lat temu przez wójta Gminy Lubin. Przyznawane jest w okolicach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który obchodzony jest 5 grudnia.

Wolontariusze to ludzie wyjątkowi, współcześni bohaterowie – którzy są wśród nas i obok nas. Ludzie stanowiący przykład dla młodego pokolenia, pokazujący, że każdy niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania i środków, jest w stanie zrobić coś dla innych.

Kandydatów corocznie mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, jednostki organizacyjne, osoby fizyczne w liczbie minimum 20 osób, tytuł ten może być przyznany samodzielnie także przez wójta Gminy Lubin.

W ty roku kapituła zarekomendowała jedną kandydaturę, wójt przychylił się do rekomendacji i korzystając z prawa do osobistego nadania tytułu, nadał dwa kolejne takie tytuły. Piękne statuetki odebrała Antonina Buchta, Patrycja Słota i licząca 23 osoby Energiczna Grupa Artystyczna.

– Gratuluję i cieszę się, że po naszym zgłoszeniu, wasza praca społeczna została także wyróżniona ostatnio przez władze Powiatu Lubińskiego. Jesteście wzorami do naśladowania, życzę wam dużo zdrowia i siły. Niech wasze czyny dostarczają wam jak najwięcej wewnętrznej satysfakcji, a radość tych, którym pomagacie niech motywuje was do dalszego działania – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

W magiczny nastrój uczestników uroczystości wprowadził Marcin Gogołowicz jeden z najlepszych iluzjonistów w Polsce, który ma za sobą ponad 15 letnie doświadczenie, jest absolwentem międzynarodowej szkoły iluzji w Stanach Zjednoczonych oraz brał udział w programie „Mam Talent”. Wraz z licznym udziałem publiczności było więc dużo magii m.in. znikające i pojawiające się karty, chusty, pieniądze… . Występ nagrodzono gromkimi brawami.

Poniżej publikujemy sylwetki nagrodzonych Wolontariuszy Roku 2019.

 

Antonina Buchta

Jest mieszkanką sołectwa Osiek, pełni funkcję prezesa Związku Sybiraków w Lubinie. Była nauczycielką szkoły w Osieku, zesłanką Sybiru, repatriantką. Jest skarbnicą wiedzy, historykiem z bogatym doświadczeniem. W swoim dorobku może pochwalić się publikacjami w różnych pismach. Jest współautorką kilku książek, w których dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami. Jej największą pasją są spotkania z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Na nich opowiada o swoim ciekawym, choć niełatwym życiu. Obecnie realizuje żywe lekcje historii m.in. na terenie szkół , nie tylko naszej gminy ale i okolic.

 

 

Patrycja Słota

Mieszkanka Obory, prezes Stowarzyszenia „Kwiaty Obory” oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie. Jest inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych m.in.: Festiwalu Rolnictwa popularyzującego kulturę i tradycję rolniczą , promuje ideę „Odnowy Wsi Dolnośląskiej” .Organizuje też corocznie „Narodowe Czytanie”, akcję społeczną pod patronatem pary prezydenckiej, propagującą znajomość literatury narodowej na terenie Gminy Lubin. Przygotowywane z tej okazji przedstawienia, przybierają formę spektakli teatralnych, angażujących wielu mieszkańców Gminy Lubin. Jest współorganizatorem obchodów gminnego Święta Niepodległości. Jako reżyser, aranżer i scenograf, przygotowuje uroczysty przemarsz urozmaicany obecnością postaci historycznych i scenkami z najistotniejszych wydarzeń naszego kraju. Posiada umiejętności zjednywania wielu osób w różne akcje i pozyskuje wielu darczyńców na ich realizację.

 

EGA – Energiczna Grupa Artystyczna

To 23 osobowa grupa mieszkańcy Zimnej Wody i Wiercienia. Przygotowują programy artystyczne z różnych okazji i na imprezy organizowane przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Od dziesięciu lat organizują Festyn Parafialny, pomagają w odnowieniu miejscowego kościoła, wspierają budowę kaplicy w Karczowiskach. Corocznie przygotowują Jasełka. Od 20 lat działają na rzecz Gminy Lubin wciągając do działania dzieci, młodzież i dorosłych. Scalają i integrują społeczność wiejską. Uczestniczą w każdym ważnym wydarzeniu dotyczącym sołectwa i okolic, zawsze chętni i gotowi do działania.