Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Biznes franczyzowy - co powinniśmy wiedzieć przed jego rozpoczęciem?

Chyba w każdym z nas choć na chwilę zapłonęła myśl o posiadaniu własnego biznesu. Nie ukrywajmy, praca na etacie pod ciągłą presją może być męcząca i wyczerpująca. Dodatkowo nasza pensja nie zawsze może być satysfakcjonująca.

Biznes franczyzowy dla wielu z nas może stanowić rozwiązanie wspomnianych już problemów. Okazuje się, że jest to możliwość być szefem samemu sobie i podejmowaniu istotnych decyzji. Jednak co o franczyzie powinniśmy wiedzieć, zanim rozpoczniemy tego rodzaju działalność?.

Czym jest franczyza?

Franczyza jest szczególnym rodzaje prowadzenia działalności gospodarczej. Polega ona na współpracy dwóch przedsiębiorców. Jednym z nich jest franczyzodawca, który dysponuje rozpoznawalną marką, ukształtowanym systemem biznesowym i strategiami, które decyduje się udostępnić drugiemu przedsiębiorcy, czyli franczyzobiorcy. Udostępnia on także prawo do korzystania z marki, niezbędną wiedzę, a także technologię, w zamian za określone w umowie wynagrodzenie.

Pomiędzy stronami zawierana jest umowa, która określa prawa i obowiązku, a także zakres upoważnień, np. do skorzystania z logo czy know-how marki. Co otrzymuje franczyzodawca?. Otóż otrzymuje on udział w zyskach, które wygeneruje franczyzobiorca. Biznes franczyzowy to możliwość wejścia na rynek bez ryzyka, które niesie za sobą otwarcie firmy na własną rękę. Ciekawostką jest fakt, że polski rynek operuje ponad tysiącem konceptów franczyzowych, co oznacza, że przyszli franczyzobiorcy, mogą przebierać w ofertach i dopasować ją do swoich zainteresowań i możliwości.

Zalety prowadzenia biznesu franczyzowego

Decydując się na biznes franczyzowy, mamy o wiele łatwiejszy start. Autorska firma wymaga zbudowania wszystkiego od podstaw, co niestety bywa czasochłonne i kosztowne, a także nie gwarantuje sukcesu. W przypadku franczyzy ścieżka jest o wiele prostsza, ponieważ przystępujemy do marki, o już ugruntowanej pozycji na rynku. Dostajemy także gotowy pomysł na biznes. Dodatkowo jest on sukcesywny i sprawdzony, a my nie musimy marnować czasu na testowanie wielu urządzeń i rozwiązań.

Franczyza wiąże się także z minimalizacją strat gdyż dostajemy niezbędną wiedzę, markę, model depozytowy i wsparcie franczyzodawcy. Mamy także gotowe logo i znak towarowy, pod którym prowadzimy działalność. Często budowanie własnej marki od zera, wymaga wsparcia grafików w tworzeniu strony internetowej, przy utworzeniu logo, które musi być w pełni oryginalne, potrzebne jest nam także wsparcie i doświadczenie w promocji i budowaniu strategii firmy. Nie ukrywajmy, często generuje to ogromne koszty, których początkujący przedsiębiorcy woleliby uniknąć. Franczyza daje nam więc taką możliwość. Dodatkowo franczyzodawcy odznaczają się doświadczeniem biznesowym i chętnie podzielą się swoją wiedzą. Nasze wynagrodzenie, a także ich będzie uzależnione od obrotów, dlatego też, zależy im na jak najlepszym wsparciu i pomocy franczyzobiorcom. Dzięki temu, obie strony mogą liczyć i generować naprawdę wysokie zyski. Jak widać, biznes franczyzowy niesie za sobą sporo korzyści.