Worki filtracyjne - co warto o nich wiedzieć?

Worki filtracyjne to niezbędny element filtrów odpylających w systemie tak zwanej suchej filtracji. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle, ale ze względu na możliwość indywidualnego dostosowania do potrzeb klienta, znajdą zastosowanie również w innych branżach. Producenci worków filtracyjnych proponują szeroką gamę rozmiarów oraz materiałów, z jakich wykonane są worki. Jakie są ich rodzaje i gdzie najlepiej się sprawdzają?

Budowa i działanie worków filtracyjnych 

Worki filtracyjne to luźne rękawy materiałowe wykonane z różnego rodzaju tkanin i włóknin syntetycznych i naturalnych, które różnią się przepuszczalnością oraz wydajnością. Ich głównym zadaniem jest oczywiście filtrowanie powietrza i zapewnienie jego najlepszej jakości w danym pomieszczeniu czy budynku. Poprzez specjalny proces odpylania, odseparowują zanieczyszczenia gromadzące się w powietrzu. Worki mogą pracować zarówno w niskich jak i bardzo wysokich temperaturach. Ograniczają one również emitowanie pyłów do atmosfery, dzięki czemu jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska. Aby jednak działały prawidłowo i spełniały swoje zadanie, należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie odpowiedniego rozmiaru, materiału i przepuszczalności. Ważnym aspektem jest także prawidłowy montaż. 

Rodzaje worków filtracyjnych 

Ze względu na właściwości worków można je podzielić między innymi na: odporne na wodę, odporne na tłuste zabrudzenia oraz odporne na niskie i wysokie temperatury. Worki filtracyjne wytwarza się także z różnych rodzajów materiałów takich jak poliester, polipropylen, poliakrylonitryl, aramid czy teflon. Najpopularniejszym tworzywem jest zdecydowanie poliester, ze względu na swoją uniwersalność i stosunkowo niską cenę. Bardzo często stosuje się go w gastronomi, przemyśle ciepłowniczym, drzewnym czy energetycznym. W bardzo wymagających środowiskach o wysokich temperaturach najlepiej sprawdzają się worki poliakrylonitrylowe. Jest to tworzywo, które dobrze radzi sobie również z wysokim stężeniem różnorodnych pierwiastków chemicznych. 

Worki filtracyjne wykonane z różnorodnych materiałów dostępne są w ofercie firmy GEKO Filtration. Można tam znaleźć między innymi takie produkty jak worki poliestrowe, polipropylenowe, meta-aramidowe czy worki filtracyjne z włókniny PPS i włókniny PTFE.

Gdzie stosuje się worki filtracyjne?

Worki filtracyjne w zależności od rodzaju, rozmiaru i materiału z jakiego są wykonane znajdują za stosowanie między innymi w przemyśle:

  • kosmetycznym
  • spożywczym
  • drzewnym
  • motoryzacyjnym
  • lakierniczym
  • chemicznym