Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Wybór mieszanki traw ma duże znaczenie na to, jak nasz trawnik będzie wyglądał. Dobór mieszanki powinien być odpowiedni do naszych potrzeb. Wygląd trawnika będzie zależał także od podłoża oraz miejsca, gdzie go założymy. Przewidzieć należy również jego późniejszą eksploatacje.

 Jaką mieszankę traw wybrać

Trawnik może być złożony z różnych gatunków oraz odmian traw. Od tego będą zależeć właściwości użytkowe naszej murawy. Warto zaznaczyć, że nie istnieje jednoznaczna klasyfikacja mieszanek traw (jak ma to miejsce w USA), dlatego każdy producent stosuje swoją własną.

Wybierając więc naszą mieszankę powinniśmy znać cechy najbardziej popularnych gatunków traw oraz sprawdzić ich skład. W ten sposób będziemy mogli ocenić czy faktycznie jest ona dla nas przeznaczona. Wszystkie dostępne mieszanki traw na rynku muszą posiadać świadectwo kwalifikacyjne.

Rodzaje mieszanek traw

Obecnie wyróżniamy najczęściej trzy rodzaje mieszanek traw. Mowa tutaj o trawach sportowych, gazonowych oraz rekreacyjnych. Nazwy tych mieszanek oczywiście określają ich przeznaczenie. Najczęściej jednak możemy spotkać mieszanki uniwersalnymi.

Warto na początku dowiedzieć się, w jakich warunkach nasza trawa będzie rosła. Konieczne jest także przewidzenie, jak będzie ona wykorzystywana. Jeśli nasz trawnik będzie usytuowany w zacienionym miejscu, warto zdecydować się na mieszankę do cienia. W przypadku dekoracyjnych trawników świetnie sprawdzi się mieszanka gazonowa, jednak charakteryzuje się ona powolnym wzrostem. Pamiętajmy o tym, że ten typ mieszanek źle znosi deptanie.

W przypadku trawnika, gdzie rozgrywane będą mecze sportowe, najlepiej zdecydować się na mieszankę sportową. Mieszanki uniwersalne są oczywiście przeznaczone do większości trawników. Nie wymagają one aż tak intensywnego podlewania oraz nawożenia. W trawnikach ogrodowych najczęściej stosuje się mieszanki typu rekreacyjnego. Taka trawa będzie gęsta oraz ładna. Dodatkowo znosi ona umiarkowane obciążenia.

Jakie są najpopularniejsze gatunki traw?

Warto również zapoznać się z najbardziej popularnymi gatunkami traw. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepszy dla nas rodzaj. Tu znajdziesz profesjonalne zakładanie trawników.

Grzebienica pospolita to gatunek kępowy, który preferuje wilgotne podłoże. Jest świetnym wyborem na trawniki łąkowe.

Kostrzewa czerwona rozłogowa jest jednym z najbardziej popularnych gatunków traw. Cechuje go wolny wzrost oraz długi okres wegetacji. Charakteryzuje się także odpornością na susze i mrozy.

Kostrzewa czerwona kępowa jest częstym składnikiem mieszanek gazonowych. Jest ona przeznaczona na stanowiska cieniste, ponieważ toleruje cień i jest odporna na suszę. Można ją także strzyc dosyć nisko. Warto zaznaczyć, że bardzo źle znosi deptanie.

Kostrzewa owcza jest gatunkiem górskim. Preferuje przede wszystkim piaszczyste oraz suche gleby. Świetnie toleruje susze, przez co idealnie sprawdza się do obsiewania skarp i zboczy.

Mietlica psia jest gatunkiem sportowym. Bez problemu wytrzymuje deptanie oraz niskie koszenie. Idealnie sprawdza się do miejsc zacienionych i wilgotnych. Nie znosi jednak suszy.

Mietlica górska również charakteryzuje się wytrzymałością na deptanie. Możemy ją siać na glebach suchych. Jest to rodzaj trawy wolnorosnącej.