odpady po remoncie

Nie każdy wie, że gruzu budowlanego i innych odpadów remontowych nie można wyrzucać do zwykłych śmietników komunalnych. Jest to zagrożone wysokimi karami, a także ogromnie szkodzi środowisku. Aby pozbyć się odpadów zgodnie z prawem, wystarczy zamówić specjalny kontener. Jak to zrobić, gdzie się zgłosić i jakie rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy!

Jakie śmieci należy wyrzucać na specjalnych zasadach?

W pojemnikach komunalnych można umieszczać jedynie śmieci powstające podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Są to zatem opakowania po żywności i innych produktach, papier, szkło oraz elementy z tworzyw. Z zastrzeżeniem, że produkty te nie mogą być zbyt duże – tzn. nie są charakteryzowane jako gabaryty (są to na przykład stare meble, duże urządzania, takie jak maszyn do ćwiczeń, ale także dywany i wykładziny). Do śmietników komunalnych nie wolno wyrzucać również zużytego RTV/AGD.

W przydomowych śmietnikach nie umieszczamy typowych śmieci po budowie i remoncie: gruzu (rozkruszonych konstrukcji z cegieł, pustaków, betonu), paneli, armatury, płyt re-gips, klejów, farb, czy materiałów izolacyjnych. Wszystkich tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmietników komunalnych, ponieważ mogą uszkodzić pojazdy i maszyny na liniach sortowniczych. Takie działanie uniemożliwi także poddanie ich recyklingowi. Co zatem z nimi zrobić?

Kontener na odpady – jak go zamówić?

Aby pozbyć się śmieci szybko, wygodnie, a przede wszystkim zgodnie z prawem, należy zamówić specjalny kontener. Pojemniki tego rodzaju wynajmują lokalne firmy gospodarujące odpadami. Wywóz gruzu w Lubinie i okolicznych miejscowościach prowadzi firma EKO-LOGIS. Zamówisz tutaj kontenery na poszczególne rodzaje odpadów (np. na gruz, opakowania, materiały izolacyjne) lub też na odpady zmieszane. W tym ostatnim można umieszczać znaczną większość typowych śmieci powstających po budowie lub remoncie.

Kontenery są także dostępne w wielu wariantach pod względem pojemności. Od niewielkich, odpowiednich dla remontu jednego pokoju (2,5 m³), przez dostosowane do większych inwestycji (8 m³), po przekraczające 30 m³, wykorzystywane przez firmy. Kontener można zamówić przez telefon lub internetowo, korzystając z prostego formularza na stronie www: https://www.eko-logis.pl/. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik będzie odpowiedni dla Ciebie, możesz dopytać fachowców podczas składania zamówienia.

Czy istnieje alternatywa dla kontenerów?

W praktyce kontener na odpady to jedyne legalny sposób, aby pozbyć się dużej ilości odpadów. To również bardzo wygodne – pojemnik jest podstawiany niemal pod drzwi i odbierany od razu po zapełnieniu. Cała usługa jest przy tym relatywnie tania.

Mniejsze ilości niektórych odpadów kłopotliwych można zawieźć do gminnych punktów selektywnej zbiórki, tzw. PSZOK-ów. Każda gmina powinna udostępnić taki punkt na swoim terenie. Zawieziesz tu za darmo zużyty sprzęt RTV.AGD, niektóre odpady niebezpieczne, a także odpady remontowo-budowlane, jednak w niewielkiej ilości. Odpady te trzeba jednak zawieźć samodzielnie. Zwykle są one ciężkie, nieporęczne i powodują zabrudzenia – dlatego zwykle kontener okazuje się korzystniejszym rozwiązaniem.