Każdy nietrzeźwy na drodze, nie ważne czy pieszy, kierowca auta czy jednośladu, jest tak samo niebezpieczny. Nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich pozostałych użytkowników tej samej drogi. Dlatego tak ważna jest praca policjantów, którzy eliminują z dróg osoby, poruszające się nią z promilami w organizmie. Cieszy też to, że coraz więcej osób reaguje na tak bezmyślne zachowania w ruchu drogowym i wspiera funkcjonariuszy w tej walce.

Przez ostatni weekend mundurowi zatrzymali aż czterech kierujących jednośladami, którzy niestety najpierw spożywali alkohol, a następnie wybrali się w podróż rowerami. Trzech mężczyzn w wieku 28, 51 i 65 lat zatrzymali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w  Ścinawie. Najwięcej, bo blisko 2 promile alkoholu w swoim organizmie miał 51–letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn, nie dość, że posiadał sądowy zakaz prowadzenia rowerów, to miał w swoim organizmie blisko promil alkoholu.

Czwartego z nieodpowiedzialnych cyklistów zatrzymali funkcjonariusze z Rudnej. W tym przypadku, istniało realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno dla samego kierowcy jednośladu, jak również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Po badaniu na alkomacie okazało się, że w jego organizmie krążyły blisko 3 promile alkoholu. W takim stanie ciężko jest utrzymać się na nogach, a co dopiero na rowerze. Dodatkowo policjanci po sprawdzeniu w policyjnych systemach ustalili, że mężczyzna ma sądowy zakaz kierowania jednośladami.

Kierującym rowerami przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu, wysoka grzywna, a nawet zakaz kierowania jednośladami. Pamiętajmy również, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy - nawet niegroźnie wyglądający wpadek - może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią. Warto pamiętać o tym wybierając się na wycieczkę rowerową.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322