Uwaga ostrzegamy przed oszustami!Do Urzędu Gminy Lubin i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej docierają informacje o osobach podszywających się pod urzędników. Oszuści chcą wejść do domów, rzekomo w celu weryfikacji złożonych deklaracji w sprawie źródeł ogrzewania.

Gmina nie prowadzi teraz takich kontroli. Prosimy o powiadomienie w takich przypadkach policji oraz ostrzeżenie i zwrócenie szczególnej uwagi na sąsiadów, którymi są osoby starsze i samotne.

W każdym przypadku wizyt urzędników gminy Lubin w domach mieszkańców, urzędnicy są zobowiązani do wylegitymowania się stosowną legitymacją ze zdjęciem. Wiarygodność takiej osoby zawsze można również zweryfikować dzwoniąc bezpośrednio do Urzędu Gminy Lubin. Gdyby wizyta miała mieć miejsce w godzinach popołudniowych, można spisać z legitymacji dane personalne danej osoby, umówić się na inny termin i kolejnego dnia roboczego potwierdzić jej tożsamość.

Oszuści wykorzystują teraz ogólnopolskie informacje związane z Centralną Ewidencją Energetyczną Budynków i zapowiadanymi kontrolami złożonych deklaracji. Ma to bezpośredni związek z wypłatami dodatków węglowych.

Takie kontrole będą również prowadzone w gminie Lubin, ich termin nie jest jednak jeszcze znany. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie starszych, samotnych osób o takich kontrolach powiadomimy sołtysów, którzy stosowne informacje opublikują w sołectwach. Oprócz tego rekomendujemy wspomnianą wyżej weryfikację.

Jeśli sąsiadujecie z osobami starszymi, samotnymi, przekażcie im te informacje. Jeśli ustrzegą choć jedną osobę przed wpuszczeniem do domu oszusta, który może narazić kogoś na niebezpieczeństwo lub utratę mienia, to warto to zrobić w ramach sąsiedzkiej pomocy.


UG Lubin: Uwaga ostrzegamy przed oszustami!