Okap kominowy – budowa, rodzaje, style i kolory

Okapy kominowe, które także określane są przyściennymi, to jedne z najczęściej zamawianych przez klientów okapów kuchennych. Zobacz, jak są zbudowane, w jakich wariantach można je kupić i w jakich stylach i kolorach są dostępne!

Jak wyglądają okapy kominowe?

Tym, co wyróżnia okapy kominowe, jest przede wszystkim ich pionowa konstrukcja. Taki okap składa się z pionowego elementy przypominającego przewód kominowy oraz z podstawy, która wyposażona jest w filtr.

Takie okapy przeznaczone są do montażu na ścianie, dlatego również określane są one jako okapy przyścienne.

Producenci oferują okapy kominowe w różnych wariantach pod względem ich wymiarów, dlatego też można wybrać je w szerokościach jak 90 cm, 60 cm i 50 cm.

Okapy przyścienne – rodzaje

Kategoria okapów przyściennych jest bardzo szeroka, więc warto przyjrzeć się bliżej dostępnym modelom.

Najczęściej wybierane są nowoczesne okapy o prostej budowie, które składają się z pionowego komina i poziomej podstawy. Są minimalistyczne i idealnie nadają się do wnętrz współczesnych. W tym wariancie często kupowany jest czarny okap kominowy.

Również można spotkać się z modelami wyposażonymi w podstawę z półokrągłym albo łamanym przykryciem, która nadaje okapom tradycyjny wygląd. Jest to dobry wybór do kuchni klasycznych, rustykalnych.

Inną opcją będzie okap kominowy szklany, który wyposażony jest w szklaną płytę umieszczoną pod kątem. Takie okapy mają nowoczesny wygląd.

Ciekawą propozycją będzie również okap tuba, czyli okap, który ma kształt walca – tuby. Jest on bardzo popularny w nowoczesnych aranżacjach kuchennych.

Style i kolory okapów kominowych

Różnorodne warianty okapów kominowych powodują, że można dobrać je do zróżnicowanych wnętrz. W jakich stylach i kolorach są one dostępne?

Do współczesnych wnętrz częstym wyborem jest okap kuchenny kominowy czarny. Taki okap może wtedy świetnie komponować się z meblami o nowoczesnym stylu, zarówno tymi o jednolitym kolorze, jak i wykonanymi z drewna albo jego imitacji. Popularnym zakupem jest czarny okap przyścienny wyposażony w prostą podstawę stalową lub szklaną. Warto też wziąć pod uwagę modele w kształcie tuby.

Poza czarnymi okapami bardzo dobrym dodatkiem do wnętrza może być okap biały. Może on wpisać się w nowoczesne i klasyczne aranżacje, a dzięki swojemu kolorowi także optycznie powiększa wnętrza.

Również dostępne są okapy kominowe w kolorze stali nierdzewnej – inox. Można wtedy dopasować je do kolorystyki innych sprzętów kuchennych.