OSP Raszowa liczy 16 druhów. W miniony weekend odbyło się walne zebranie sprawozdawcze jednostki, podczas którego jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium. Strażacy stwierdzili, że mijający rok szczęśliwie nie przysporzył im wiele pracy.

Od ubiegłego OSP Raszowa roku jest jednostką typu „S” czyli posiadająca samochód. Jest nim Nissan Navarra wyposażony m.in. w piłę motorową, agregat prądotwórczy, pompę szlamową i inne przydatne w ratownictwie urządzenia i narzędzia.

– To był dobry rok – powiedział Józef Kuchciak, prezes OSP Raszowa. – Mieliśmy w pobliżu tylko jeden pożar – w marcu paliły się łąki. Pożar został szybko ugaszony i nie przyniósł większych szkód. Braliśmy udział w gminnych zawodach pożarniczych zajmując szóste miejsce.

Strażacy m.in. brali udział w zabezpieczeniu zawodów kajakowych odbywających się w znajdującej się we wsi fosie, uczestniczyli w lokalizowaniu za pomocą GPS-u hydrantów na terenie wsi a także brali udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości i zabezpieczali wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Lubinie.

– Działalność OSP jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności – uważa Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – To nie tylko działalność ratowniczo-gaśnicza czyli gaszenie pożarów. To również działalność prewencyjna, kulturalna, sportowa. Pomagają tutejszej parafii, pomagają sołtysowi. Zawsze można na nich liczyć – o każdej porze dnia i nocy.

Również bardzo dobrą opinię o miejscowych strażakach ma sołtys wsi.

– Nie powiem, że strażacy z OSP się przydają, oni się bardzo przydają – mówił z uśmiechem Eugeniusz Gut, sołtys Raszowej. – To jest nasza wizytówka wsi – tak jak sołtys tak i OSP. Przemiło jest mieć takich strażaków. Dzwoni się i o każdej porze dnia przyjeżdżają, nie daj Boże coś by się stało i są! Zawsze można na nich liczyć.

Podczas walnego zebrania sprawozdawczego, druhowie wysłuchali sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego. Oba dokumenty zostały zaakceptowane, a zarząd OSP otrzymał absolutorium. Decyzje te zostały podjęte jednogłośnie.

W bieżącym roku strażacy planują przeprowadzenie szkoleń dowódczych i podstawowych, a także doposażenie sprzętu – przede wszystkim poprzez zakup nowoczesnych kasków ochronnych.