Już po raz 43. zapłonęła Watra – tradycyjny płomień symbolizujący wielopokoleniowe spotkania Łemków. Gmina Lubin była współorganizatorem tegorocznej Łemkowskiej Watry na Obczyźnie, będącej wspaniałą okazją do spotkania, integracji i wspólnej zabawy dla całej społeczności łemkowskiej.
Polana pod Michałowem przez dwa dni tętniła życiem, watrę zainaugurował występ zespołu „Łastiwoczka” – jednego z najlepszych łemkowskich zespołów tańca i pieśni, którego członkowie pochodzą z Przemkowa Po koncercie, delegacje samorządów i przedstawiciele rodzin łemkowskich złożyli wieńce pod obeliskiem symbolizującym akcję „Wisła”, w uroczystościach osobiście udział brał wójt gminy Lubin – Tadeusz Kielan.
Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia obchodów łemkowskiego święta było oczywiście rozpalenie ognia. Dokonał tego Michał Kaniuczok, któremu asystował najstarszy mieszkaniec Michałowa, 90-letni dziś Jarosław Szlachtycz.
Akcja „Wisła”, operacja „Wisła” (ukr. Операція «Вісла», w języku polskich Ukraińców zwykle Акція «Вісла») – akcja pacyfikacyjna o charakterze polityczno-wojskowym przeprowadzona w latach 1947–1950 przez struktury państwowe Polski Ludowej przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów działającym na terytorium państwowym RP, w celu odcięcia walczących oddziałów UPA od naturalnego zaplecza. Polegała ona na masowej deportacji – wysiedleniu całych wsi i osad oraz rozproszeniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej (obszary na wschód od Rzeszowa i Lublina), głównie na Ziemie Zachodnie, która objęła Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków oraz mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Akcja przeprowadzona została przez ludowe Wojsko Polskie, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne struktury Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz agendy cywilne (Państwowy Urząd Repatriacyjny).
Formalną decyzję o akcji „Wisła” podjęło Biuro Polityczne KC PPR 29 marca 1947. Przyjmuje się, że akcja trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947, chociaż ostatnie wysiedlenia miały miejsce w roku 1950. Szacuje się, iż w wyniku akcji wojskowej rozbito siły UPA w liczbie 1500 ludzi (17 sotni), oraz uwięziono 2900 aktywnych lub domniemanych członków OUN (np. w obozie pracy w Jaworznie), a wysiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych.
Akcja „Wisła” została przeprowadzona po zakończonym przymusowym wysiedleniu do ZSRR ludności ukraińskiej w latach 1944–1946, które nie objęło całej ludności ukraińskiej. Bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia akcji była śmierć generała Karola Świerczewskiego w dniu 28 marca 1947 roku, podczas gdy sama akcja została zaplanowana już kilka miesięcy wcześniej. Generał zginął w zasadzce UPA w miejscowości Jabłonki koło Baligrodu w Bieszczadach, gdy udawał się na inspekcję posterunku wojskowego w Cisnej