Jakie góry mamy w Polsce, jakie góry mamy w dolnośląskim?

3 min czytania
Jakie góry mamy w Polsce, jakie góry mamy w dolnośląskim?

Jakie góry mamy w Polsce, jakie góry mamy w dolnośląskim?

Polska, choć nie jest krajem górzystym w pełnym tego słowa znaczeniu, ma jednak w swoim krajobrazie miejsca pełne majestatycznych szczytów i malowniczych dolin. Dolnośląskie, jedno z najbardziej urokliwych regionów naszego kraju, skrywa w sobie górskie perełki, które stanowią prawdziwe magnesy dla miłośników wędrówek i naturalnej scenerii. W naszym artykule zapoznamy Cię z różnorodnością i unikalnością polskich gór, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które możemy podziwiać na terenie województwa dolnośląskiego.

  • Najwyższa góra w Karkonoszach - Śnieżka
  • Góry Stołowe w Sudetach
  • Giewont w Tatrach

Najwyższa góra w Karkonoszach - Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i zarazem najwyższa góra Dolnego Śląska, wznosząca się na wysokość 1603 metrów nad poziomem morza. Jest to miejsce o wyjątkowej atmosferze i bogatej historii, które przyciąga rokrocznie tysiące turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Szlaki prowadzące na Śnieżkę, czy to od strony polskiej, czy czeskiej są dostępne dla różnych grup wiekowych. Jeśli zastanawiasz się nad wycieczką w góry z dziećmi, to jak wjechać na śnieżkę tłumaczy blog podróżniczy podsniezka.pl, gdzie opisane są również Góry Świętokrzyskie czy Karpaty. Na szczycie znajduje się charakterystyczny biały budynek Kaplicy Świętego Wawrzyńca, oraz meteo stacja , które dodatkowo podkreślają niepowtarzalny charakter tej góry. Śnieżka jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie górskich atrakcji Dolnego Śląska.

Góry Stołowe w Sudetach

Góry Stołowe to wyjątkowy masyw górski w Sudetach Środkowych, zlokalizowany na Dolnym Śląsku, słynący z niesamowitych, płaskich szczytów przypominających olbrzymie stoły. Ta unikalna formacja geologiczna jest wynikiem długotrwałego procesu erozji piaskowca, który kształtował te tereny przez miliony lat.

Wśród najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych miejsc w Górach Stołowych znajduje się Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt masywu , z którego rozciąga się fascynujący widok na okoliczne krajobrazy. Na terenie Gór Stołowych znajduje się również Park Narodowy, który chroni te unikalne formacje skalne i miejscową florę i faunę. Spacery po labiryntach skalnych, malownicze trasy turystyczne oraz niezwykłe formy skalne sprawiają, że Góry Stołowe to miejsce magiczne i niepowtarzalne.

Giewont to jeden z najbardziej znanych szczytów Tatr, zlokalizowany na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Choć nie jest najwyższym szczytem w Polsce, z wysokością 1894 metrów nad poziomem morza , to na pewno jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, głównie dzięki swemu charakterystycznemu profilowi, który przypomina leżącego rycerza.

Na szczycie Giewontu znajduje się 15-metrowy stalowy krzyż , który jest celem wielu pielgrzymek lub wypraw w góry z dziećmi. Wejście na Giewont to wyzwanie dla wielu turystów, ale piękne widoki, które rozpościerają się z góry na całe Tatry, są tego warte. Droga na szczyt prowadzi przez malownicze trasy, które oferują wspaniałe panoramy. Giewont to symbol Tatr i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w polskich górach.

Jak więc widać, region Dolnego Śląska wyróżnia się na tle kraju, oferując nie tylko majestatyczny masyw Karkonoszy z dominującą Śnieżką, ale również wyjątkowe w skali światowej formacje Gór Stołowych. Nie jest to jednak jedyne pasmo górskie w Polsce. Bez względu na to, czy szukamy wyzwań wysokogórskich w Tatrach, czy malowniczych krajobrazów Sudetów, polskie góry oferują coś dla każdego, zawsze zapewniając niezapomniane wrażenia i widoki.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

lubinski24_kf