Obecnie wiele osób i firm boryka się z problemami finansowymi, nie mogąc uregulować swoich zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że na szczęście windykacja długów nie przybiera od razu formy egzekucji komorniczej, ale zaczyna się od napomnień dotyczących spłaty zadłużenia. Sprawdź, jak wygląda windykacja długów w Lubinie.
- Jakie są etapy windykacji długów?
- Jak wyznaczany jest teren działalności komornika sądowego?
- Jak wygląda egzekucja komornicza w Lubinie?
Jakie są etapy windykacji długów?
Pierwszy etap egzekwowania należności przez wierzyciela stanowi windykacja wstępna, której celem jest poznanie przyczyn opóźnień w spłacie zadłużenia. Na tym etapie istnieje możliwość złożenia przez osobę lub instytucję borykającą się z problemami finansowymi wniosku o wydłużenie okresu spłaty albo rozłożenie zadłużenia na mniejsze raty. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wierzyciel będzie skłonny wyrazić na to zgodę.
Jeśli windykacja polubowna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, sprawa na wniosek wierzyciela może zostać skierowana na drogę sądową. Zazwyczaj wydane przez sąd orzeczenie jest opatrzone klauzulą wykonawczą, na mocy której zostaje wszczęta egzekucja komornicza. Windykację długów przeprowadza komornik (reps.pl) posiadający doświadczenie w egzekwowaniu należności pieniężnych i niepieniężnych.
Jak wyznaczany jest teren działalności komornika sądowego?
Chcąc się dowiedzieć, jak wygląda windykacja długów w Lubinie, warto pamiętać, że komornik sądowy może prowadzić działania zmierzające do wyegzekwowania roszczeń wierzycieli tylko na wyznaczonym obszarze, zwanym rejonem. Teren ten zwykle znajduje się pod jurysdykcją sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Oznacza to, że windykacją długów w Lubinie zajmuje się komornik sądowy, którego rewir podlega pod Sąd Okręgowy w Legnicy.
Jak wygląda egzekucja komornicza w Lubinie?
Komornik sądowy prowadzi działania na polecenie wierzyciela, który określa, z jakich części majątku powinien zostać ściągnięty dług. Zakres obowiązków tego urzędnika sądowego jest ściśle regulowany przez prawo, co oznacza, że może on zająć rzeczy należące do osoby zadłużonej tylko wtedy, gdy posiada prawomocne orzeczenie sądu z tytułem wykonawczym.
Podczas egzekucji komorniczej w Lubinie pełnomocnik sądowy może w pierwszej kolejności zabrać dłużnikowi środki pieniężne znajdujące się na jego rachunku bankowym, pozostawiając mu do dyspozycji sumę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zajęciu przez urzędnika podlegają również rzeczy należące do osoby, która nie spłaciła długów na czas. Warto jednak zaznaczyć, że komornik nie może zabrać dłużnikowi sprzętów i przedmiotów niezbędnych do codziennego funkcjonowania oraz prowadzenia pracy zarobkowej. Rzeczy wchodzące w skład masy majątkowej osoby zadłużonej zostają wystawione na licytację komorniczą, a uzyskane z niej środki finansowe urzędnik przekazuje na pokrycie interesów wierzyciela.
Windykacja długów w Lubinie na początku przybiera formę ponagleń do spłaty istniejących zobowiązań finansowych. Jeśli polubowne działania firmy windykacyjnej zawiodą, sprawa zostaje skierowana na drogę sądową, a po wejściu w życie orzeczenia zawierającego tytuł wykonawczy majątek dłużnika zostaje zajęty przez komornika, którego zadaniem jest wyegzekwowanie należności wierzyciela.