Idiomy i inne wyrażenia w języku angielskim

Opanowałeś słownictwo, a dalej nie rozumiesz niektórych wyrażeń w języku angielskim obecnych w muzyce czy w filmach i serialach? To prawdopodobnie idiomy lub inne, charakterystyczne dla tego języka wyrażenia. Dowiedz się, jak możesz się ich nauczyć, a także jakie są najpopularniejsze idiomy w języku angielskim.

Jak nauczyć się idiomów w języku angielskim?

Nauka angielskiego taka jak nauka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ pozwala na poznanie wielu słów i wyrażeń w tym języku obcym, jednak jeżeli chcesz poznać je w większym zakresie dowiedz się jak możesz to zrobić.  Aby nauczyć się idiomów i wyrażeń w języku angielskim, możesz wykonać kilka kroków:

 1. Czytaj angielskie artykuły, książki lub gazety – idiomów i wyrażeń jest tam wiele i będziesz miał okazję nauczyć się ich w kontekście.
 2. Oglądaj angielskie filmy i seriale –  to świetny sposób na poznanie angielskiego języka potocznego, a tym samym także idiomów i wyrażeń.
 3. Korzystaj z internetowych słowników idiomów –  takie słowniki pomogą Ci zrozumieć, co oznaczają poszczególne idiomatyczne wyrażenia.
 4. Ucz się poprzez kontekst –  jeśli usłyszysz jakieś idiomatyczne wyrażenie, zapytaj o jego znaczenie i zastosowanie.
 5. Ćwicz, ćwicz, ćwicz –  używaj idiomów i wyrażeń w swoim codziennym języku, ćwicz ich użycie w różnych sytuacjach i kontekstach.
 6. Zapisuj nowe idiomatyczne wyrażenia –  zapisując nowe wyrażenia, łatwiej będzie Ci je zapamiętać i wykorzystać w przyszłości.
 7. Ucz się od native speakerów –  rozmawiaj z osobami, które mówią po angielsku jako językiem ojczystym, zapytaj o ich ulubione wyrażenia i idiomaty, a także poproś o korektę swojego użycia idiomów i wyrażeń.

Pamiętaj, że nauka idiomów i wyrażeń wymaga czasu i praktyki, ale z czasem będziesz w stanie swobodnie posługiwać się nimi w swoim języku angielskim.

Najpopularniejsze idiomy w języku angielskim

Angielskie idiomy to cała masa zwrotów, które można zastosować w najróżniejszych sytuacjach. Stosuje się je dla wzbogacenia konwersacji. Dzięki nim język angielski jest bardziej interesujący. Twierdzi się, że stopień znajomości idiomów wskazuje na to, jak dobrze ktoś opanował dany język. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić takie wyrażenia jak: 

 • piece of cake – odpowiednik polskiej bułki z masłem, prostej rzeczy do wykonania,
 • kill two birds with one stone – zestawienie dwóch lub kilku spraw jednocześnie,
 • let sleeping dogs lie – odpowiednik polskiego nie wywołuj wilka z lasu, czasem najlepiej zostawić bolesne wspomnienia w przeszłości,
 • let the cat out of the bag – oznacza zdradzenie komuś tajemnicy,
 • once in blue moon – oznacza robienie czegoś zbyt rzadko, raz na ruski rok,
 • it's not rocket science – oznacza coś, co nie jest skomplikowaną sprawą, chociaż może się taką wydawać,
 • no pain no gain – idiom ten mówi o tym, że osiągnięcie każdego celu wiąże się z pewnym wysiłkiem, poświęceniem czy wyrzeczeniami, odpowiednik polskiego bez pracy nie ma kołaczy,
 • get out of hand - oznacza, że coś wymyka się spoza kontroli.

Te idiomy to tylko kilka przykładów często używanych wyrażeń obecnych w języku angielskim, zdecydowanie nie zamykają one listy angielskich idiomów, które możesz poznać podczas nauki tego języka obcego.