Wójt Lubina gra w szachy z uczniami i nauczycielami
W minionym tygodniu w pięciu szkołach podstawowych naszej gminy miały miejsce emocjonujące symultany szachowe z udziałem wójta Tadeusza Kielana. Było to już piąte tego typu wydarzenie, mające na celu popularyzację gry w szachy wśród uczniów i nauczycieli.
  1. Symultany szachowe w pięciu szkołach gminy.
  2. Wójt Tadeusz Kielan rozgrywał partie z uczniami i nauczycielami.
  3. Wysoki poziom gry i emocje podczas turniejów.
  4. Wyróżnienia dla najlepszych graczy.

W szkołach podstawowych naszej gminy od kilku lat prowadzone są zajęcia szachowe, które mają na celu rozwijanie strategicznego myślenia i spostrzegawczości wśród dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta rozpoczęła się od przeszkolenia nauczycieli, którzy teraz uczą młodsze klasy podstawowe gry w szachy.

Coroczne symultany, organizowane pod koniec roku szkolnego, są jednym z najważniejszych elementów tej edukacji. Uczniowie od drugiej do ósmej klasy oraz nauczyciele mają okazję zmierzyć się z wójtem Tadeuszem Kielanem. Dla wielu z nich jest to źródło dużych emocji. Wójt przyznaje, że poziom gry z roku na rok rośnie, a niektórzy uczniowie są klasyfikowani w szachowych rankingach.

– Z roku na rok poziom gry jest coraz wyższy. Mamy wśród naszych uczniów także osoby klasyfikowane w szachowych rankingach. Te rozgrywki dają mi bardzo dużą satysfakcję i jednocześnie uczą dzieci jak odnaleźć się w sytuacji, w której proponuję im arcymistrzowski remis albo też przegranej, gdy się na niego nie godzą. Zdarza się, że i ja przegrywam, ale w pewnym sensie wszyscy jesteśmy tu wygrani – mówi z uśmiechem wójt Tadeusz Kielan.

Podczas symultan w różnych szkołach nie brakowało napięcia i emocji. W Szklarach Górnych wójt rozegrał partię także z księdzem Marcinem Nesterowiczem, dla którego była to jedna z pierwszych styczności z szachami. W Siedlcach wójt odnotował kilka remisów i jedną porażkę z Szymonem Kołodziejczykiem z klasy VII. W Krzeczynie Wielkim Tadeusz Kielan przegrał z Piotrem Stefanowiczem z klasy siódmej, a w Raszówce Gabriel Sobiegraj z klasy szóstej wygrał z wójtem.

Warto dodać, że wójt bierze również udział w symultanach z mistrzami szachowymi. Ostatnio, na początku czerwca w Legnicy, zremisował z arcymistrzem Łukaszem Cyborowskim.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe breloczki, a najlepsi i najbardziej zaangażowani uczniowie - okolicznościowe statuetki i książki. Symultany szachowe w naszej gminie to doskonały przykład, jak edukacja może łączyć się ze sportem i zdrową rywalizacją, rozwijając jednocześnie umiejętności strategicznego myślenia wśród młodych ludzi.


Na podst. Urząd Gminy w Lubinie