Lubin pamięta 17 września - uroczystości 86. rocznicy agresji sowieckiej i Dnia Sybiraka

Przed Krzyżem Sybiru w Lubinie przedstawiciele Urzędu Gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wspomnienia i osobiste relacje Sybiraków przypomniały o dramacie deportacji 17 września 1939 roku.
- Przyjdź i zobacz jak Lubin oddaje hołd
- Posłuchaj świadków i poczuj wagę pamięci
- Weź udział w mszy i zobacz relację
Przyjdź i zobacz jak Lubin oddaje hołd
W samo południe przy Krzyżu Sybiru na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie przedstawiciele Urzędu Gminy Lubin oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji. To już 86. rocznica wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow Związek Radziecki wkroczył na terytorium Polski, dopełniając tragedię rozpoczętą przez III Rzeszę. Delegacja zapaliła znicze i złożyła wiązanki, upamiętniając tysiące Polaków wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu.
Posłuchaj świadków i poczuj wagę pamięci
Wśród uczestników była Antonina Buchta, mieszkanka gminy Lubin i Sybiraczka. Jej słowa przypomniały, że pamięć to obowiązek żywych:
– Pamięć o ofiarach i bohaterach tamtych wydarzeń jest naszym moralnym obowiązkiem. Są daty, o których ciągle powinniśmy przypominać. 17 września to jedna z nich, to także lekcja historii, która powinna kształtować naszą wrażliwość i odpowiedzialność za przyszłość. Spędziłam na Syberii 5 lat, miałam szczęście że wróciłam i nadal żyję, ale ciała wielu Polaków pozostały tam na zawsze i jest nas Sybiraków już coraz mniej – Antonina Buchta
Relacje osób, które przeżyły zesłania, wzmacniają lokalne obchody i nadają im osobisty charakter. Przedstawiciele Urzędu Gminy Lubin oraz organów samorządowych przypominali o znaczeniu tych rocznic dla tożsamości i pamięci historycznej regionu.
Weź udział w mszy i zobacz relację
Starostwo lubińskie zaprasza na mszę świętą w intencji ofiar deportacji, która odbędzie się dziś o godzinie 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Więcej zdjęć z uroczystości udostępnił profil gminy Lubin na Facebooku, co pozwala zainteresowanym zapoznać się z przebiegiem obchodów.
na podstawie: Gmina Lubin.
Ostatnie Artykuły

Pojechał po mieście z zakazem i 1,2 promila - finał był natychmiastowy

Ruszają konsultacje planu ogólnego w gminie Lubin. Są spotkania i uwagi

Gitary, wokale i perkusja na finał roku - Muza w Lubinie szykuje muzyczne pożegnanie

Lubińska Jesień Teatralna wchodzi w pełnoletniość i już szykuje teatralny sezon

W Krzeczynie Wielkim puzzle stały się wyścigiem na czas i lekcją współpracy

Strażacy z gminy Lubin zagrali jak jedna drużyna. Emocji nie brakowało

Świetlica w Składowicach przechodzi metamorfozę – trwa drugi etap remontu

Przedszkolaki z Lubina usłyszały zasady, które mogą uratować wakacje

Z Lubina do kabiny F–35. Podpułkownik Woelke zapisał się w historii

Toy Story 5 w Lubinie - zabawki wracają, a technologia miesza szyki

W szkołach Lubina uczą reagować na hejt, przemoc i uzależnienia

83-latek przejechał przez rondo na wprost. Skończyło się mandatem

Lumen zamknie sezon w Muzy - dziecięce głosy zabrzmią na finał

Pavarotti znów zabrzmi w Lubinie - MUZA szykuje koncertowy wieczór
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji w Rudnej - kontakt, zgłaszanie przestępstw, bezpieczeństwo
- Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie - kontakt, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Regionalne Centrum Rozwoju i Edukacji w Lubinie - szkolenia dronowe, egzamin A2, kontakt
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie - kontakt, godziny, punkty pomocy
- Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie - kontakt, kościoły, obszar parafii
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Lubinie - filie, katalog online, karta biblioteczna
