Jak przygotować idealny prezent?

Wiele osób ma problem z planowaniem prezentów. Dotyczy to zarówno osób, które chcą dać upominek komuś bliskiemu, jak i przedsiębiorców celujących w skuteczną akcję marketingową. Tak naprawdę w obu przypadkach można kierować się podobnymi wskazówkami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze prezentu? Czy cena jest ważna? Jak zabrać się za opakowanie kupionego przedmiotu? W poniższym artykule można znaleźć kilka praktycznych inspiracji.

Zrozumieć czyjeś potrzeby

Największą pułapką jest kupowanie czegoś, co... Podoba się nam samym. Ktoś, kto lubi kąpiele w aromatycznych olejkach i kulach do kąpieli, pomyśli, że to idealny pomysł na upominek. Sam ucieszyłby się niezmiernie, gdyby coś takiego dostał! Trzeba jednak spojrzeć krytycznie, ponieważ może okazać się, że idea jest zupełnie nietrafiona. Ktoś może nie lubić takiego rodzaju relaksu, mieć uczulenie na barwne kosmetyki lub po prostu nie posiadać wanny. Warto oddzielić własne upodobania od cudzych i o ile to możliwe, bardziej spojrzeć na gust obdarowywanego.

Dać coś od serca

Personalizowane prezenty cieszą najbardziej. Są to rzeczy, które kupuje się i planuje ewidentnie z myślą o kimś konkretnym. Ogromne znaczenie ma szczerość i intencja, które zawsze są wyczuwane. Nawet najpiękniejsza kartka okolicznościowa kupiona w biegu nie cieszy tak bardzo, jak dziecięca laurka stworzona z uśmiechem i zaangażowaniem. Warto przełożyć tę zasadę także na późniejsze lata i nie podchodzić do upominków z automatu.

Zadbać o opakowanie

Ładne opakowanie jest częścią udanego prezentu. Warto inwestować w efektowny papier prezentowy, torebki upominkowe, wstążki i etykietki. Wiele rzeczy da się też zrobić samodzielnie, we własnym domu.

Najzwyklejszą czekoladę można zapakować w papier i okleić personalizowanymi życzeniami, opisem czyichś marzeń. Zawsze dobrym pomysłem jest też dołączanie najlepszych życzeń od serca. Zamiast pisać "X życzy Y zdrowia, szczęścia, pomyślności", można po prostu nieco bardziej się postarać. Czy nie lepiej brzmi "X życzy Y, by zawsze była taka pozytywna i spełniła swoje marzenia o wyjeździe do Włoch"?

Wręczyć w odpowiedni sposób

Prezentowy savoir-vivre nie musi być specjalnie skomplikowany. Warto jednak pamiętać o tym, by prezenty przygotować po prostu na czas. W ten sposób można uniknąć przykrej sytuacji, gdy jedna osoba daje drugiej osobie prezent na święta i nie może liczyć na nic w zamian, ponieważ upominek jeszcze się nie zorganizował. Dobrze też zachować naturalność i zachowywać się odpowiednio do sytuacji. Przyjaciel uściśnie przyjaciela, lecz biznesmen biznesmena niekoniecznie.

Kupić w dobrej cenie

Cena zasadniczo nie ma znaczenia. Z jednym wyjątkiem. Jeśli różnica w statusie finansowym dwóch osób jest kłopotliwa i bardzo duża, warto zachować się taktownie. Podarowanie czegoś bardzo drogiego komuś, kto nie jest w stanie odwdzięczyć się czymś podobnym, może zabrać całą przyjemność. Ty dajesz komuś tydzień w SPA za granicą, a ktoś Tobie książkę i czekoladę? Dobrze jednak zadbać o pewną równowagę i nie budzić zmieszania w osobie obdarowywanej.

Informacje dodatkowe:

Gdzie możesz znaleźć oryginalny pomysł na prezent? Wejdź na stronę sklepu z prezentami i gadżetami Ministerstwo Gadżetów