Narzędzia ręczne – na co zwrócić największą uwagę?

Wybór narzędzi ręcznych nigdy nie należy do najłatwiejszych. W głównej mierze wybieramy te, które potrzebne są nam w danej chwili, nie zważając nie tylko na ich wytrzymałość, ale również materiał wykonania, co sprawia, że dość szybko stają się bezużyteczne. Warto więc szczególnie zwrócić uwagę na te parametry, ale także na rozmiar, masę, a także ich kształt. Na pierwszym miejscu mimo wszystko trzeba postawić na bezpieczeństwo użytkowania narzędzi. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Jakie błędy popełniamy podczas użytkowania narzędzi ręcznych?

Decydując się na zakup narzędzi ręcznych, często nie sprawdzamy, jakie jest ich docelowe przeznaczenie, a co za tym idzie, wykonywana przez nas praca będzie nie tylko nieefektywna, ale również może stać niebezpieczna. Elektrycy w szczególności powinni zwrócić na to uwagę. Akcesoria te powinny mieć izolowane uchwyty, które ochronią ich przed porażeniem prądem podczas wykonywanych prac.

Częstym błędem jest także przechowywanie i dbanie o narzędzia. Po każdej pracy należy w dokładny sposób je wyczyścić, a elementy takie jak śruby – nasmarować. W następnej kolejności schować je w suchym i przewiewnym miejscu. Dzięki tym zabiegom zabezpieczymy nasze narzędzia przed korozją, co sprawia, że ich żywotność wydłuży się o kilka następnym użyć. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę.

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym warsztacie?

Każdy przydomowy warsztat może wyglądać nieco inaczej, ze względu na jego działalność, jak i nasze potrzeby. Na rynku są jednak narzędzia ręczne, które są podstawowym wyposażeniem każdego majsterkowicza. Przedstawiamy więc listę tych, które mogą przydać się najczęściej.

Należą do nich:

  • Klucze – płaskie, nasadowe, imbusowe, zestawy Torx i inne.
  • Młotek
  • Wkrętaki – tradycyjne, z magnetyzerem, z rączką drewnianą lub z tworzywa sztucznego, izolowane.
  • Narzędzia pomiarowe – zwijane miarki, suwmiarka.
  • Szczypce – inaczej kombinerki.
  • Latarka warsztatowa – najczęściej LED

To oczywiście tylko kilka podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Na rynku producenci oferują całe gamy produktów, które na pewno zagoszczą u niejednego majsterkowicza. Wszystko zależy przede wszystkim od naszego zapotrzebowania.

Szeroka oferta narzędzi ręcznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne

Zalety narzędzi ręcznych

Główną zaletą narzędzi ręcznych jest zdecydowanie ich niska cena. Za parę złotych zaopatrzymy się już w najbardziej podstawowy sprzęt. Ponadto, dzięki temu, iż nie wymagają podłączenia do sieci, rachunki za prąd również nie wzrosną podczas ich użytkowania. Należy także wspomnieć o skutecznym i intuicyjnym ich użytkowaniu. Bez jakikolwiek instrukcji obsługi, bez problemu każdy będzie wiedział, jak z nich korzystać, co sprawi, że praca posunie się szybko do przodu.

Warto także zauważyć, że narzędzia ręczne nie posiadają zasilania, co sprawia, że rzadko kiedy się psują, więc na pewno będą nam służyć przez wiele lat. Ich prosta budowa zapewnia nam, że są o wiele lżejsze od odpowiedników zasilanych energią elektryczną. Dodatkowym atutem jest fakt, że podczas pracy nie wydają żadnych dźwięków, oprócz tych naturalnych występujących podczas prac, a co za tym idzie, w spokoju możemy skupić się na wykonywanym zadaniu bez rozpraszającego hałasu.