Festiwal Folklorystyczny
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” ponownie zawitał do naszego regionu, przynosząc ze sobą bogactwo tradycji, muzyki i tańca z różnych zakątków globu. Tegoroczna, XXVII edycja, rozpoczęła się 28 czerwca w Oleśnicy, a już następnego dnia mieszkańcy gminy Lubin mieli okazję uczestniczyć w tym barwnym wydarzeniu. Festiwal zakończy swoje tournée 7 lipca 2024 w Legnickim Polu.

Inauguracja festiwalu w gminie Lubin – popisy lokalnych talentów

Drugi dzień festiwalu, który odbył się w gminie Lubin, przyniósł wiele radości i wzruszeń. Na scenie w Liścu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, która zachwyciła widzów swoimi umiejętnościami muzycznymi. Publiczność nie szczędziła braw, nagradzając młodych artystów za ich pasję i zaangażowanie. Wydarzenie to stało się również okazją do prezentacji talentów najmłodszych mieszkańców, którzy szlifują swoje umiejętności w Kyczerce.

Międzynarodowy wymiar festiwalu – artyści z różnych stron świata

Festiwal „Świat pod Kyczerą” to nie tylko lokalne występy. Na scenie w Liścu zaprezentowali się artyści z ośmiu krajów, w tym z Armenii, Bułgarii, Indii, Meksyku, Senegalu, Słowacji, Hiszpanii i Polski. Każdy zespół wniósł coś unikalnego, a różnorodność kultur i tradycji sprawiła, że festiwal stał się prawdziwą uczta dla miłośników folkloru. Przedstawiciele tych krajów to:

  • Armenia: Exemplary Song and Dance Ensemble “ARAKS”
  • Bułgaria: Ensemble for Folk Dances „CHAVDAR”
  • Indie: Guru – The Arts Hub
  • Meksyk: Estampas de México
  • Senegal: Saly Velingara Ballet
  • Słowacja: FolklórnySúborMakovica
  • Hiszpania: Grup de ball Pages Es Broll
  • Polska: ŁZPiT “Kyczera”

Wspólne świętowanie i atrakcje dla publiczności

Festiwal przyciągnął liczną publiczność, która z entuzjazmem przyjęła zagranicznych gości. Artyści chętnie pozowali do zdjęć i rozmawiali z mieszkańcami, co dodatkowo wzmocniło atmosferę wspólnoty i radości. Organizatorzy zadbali o wiele dodatkowych atrakcji, w tym o kurtynę wodną przygotowaną przez OSP Zimna Woda, która przyniosła ulgę w upalny dzień.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” to nie tylko okazja do poznania kultur z różnych stron świata, ale także do wspólnego świętowania i integracji. Mieszkańcy gminy Lubin mieli niepowtarzalną szansę zobaczyć, jak różnorodny i piękny jest świat tradycyjnych tańców i muzyki. Tegoroczna edycja z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.


Opierając się na: Urząd Gminy w Lubinie