Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Z pośrednikiem czy samodzielnie - z jakich rozwiązań korzystają kupujący w Jeleniej Górze?

Każda osoba planująca zakup nieruchomości zastanawia się, czy skorzystać z pomocy pośrednika, czy też proces zakupu przejść samodzielnie. Tego typu dylematy nie są też obce mieszkańcom Jeleniej Góry. Jakie rozwiązanie wybierają najczęściej? Czy popularniejszy jest zakup z pośrednikiem, czy samodzielny?

Charakterystyka rynku nieruchomości w Jeleniej Górze

Rynek jeleniogórskich nieruchomości nie jest tym rozbudowanym. W jednym czasie znajduje się na nim do kilkudziesięciu nieruchomości na sprzedaż: domów, apartamentów, mieszkań. Niewielka oferta jeleniogórskiego rynku sprawia, że wiele agencji pośrednictwa w swojej ofercie posiada nie tylko nieruchomości na sprzedaż w Jeleniej Górze, ale także te z całego regionu karkonoskiego. Oferują oni na sprzedaż zarówno mieszkania/domy, jak i działki i tereny inwestycyjne. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania to 5073 złote. Podaje się, że przeciętna wartość nieruchomości w Jeleniej Górze wynosi 374 571 złotych.

Z pośrednikiem czy samodzielnie?

Ograniczona oferta może budzić przekonanie, że na rynku nieruchomości poradzimy sobie samodzielnie. Ogłoszenie można bowiem wyszuka

na własną rękę na jednym z wielu portali, przez nie też skontaktować się z właścicielem i umówić na obejrzenie lokalu. Dalsze formalności też nie powinny stanowić większego problemu. Okazuje się jednak, że większość mieszkań i domów wystawianych na sprzedaż już objętych jest opieką agencji nieruchomości. Odpowiadając na anons na portalu, kontaktujemy się z opiekunem oferty i to z nim umawiamy na oglądanie lokalu. On też czuwa nad dalszym przebiegiem transakcji. Współpracy z pośrednikiem trudno więc będzie uniknąć.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?

Poszukiwanie mieszkania to proces czasochłonny. Przeglądanie ogłoszeń, wybór tych najbardziej interesujących, kontakt z ich właścicielem może zajmować kilka godzin dziennie. W połączeniu z pracą i codziennym życiem potrafi zmęczyć. Często też kończy się niezbyt dobrym rozpoznaniem rynku. Niektóre z anonsów mogą posiadać niedokładne dane, być uzupełnione o złej jakości zdjęcia, wskazywać złą lokalizację itp. Sprawia to, że można łatwo przegapić ciekawą ofertę, a na znalezienie interesującej trzeba poświęcić wiele godzin. Przy zgłoszeniu się do agencji pośrednictwa nieruchomości, obowiązek wyszukania mieszkania czy domu spoczywa na agencie. Przedstawia on dostępne propozycje na podstawie określonych parametrów np. mieszkania do 70 metrów, w centrum, z dużym salonem, jedną sypialnią.

Warto też wspomnieć, że wiele nieruchomości nigdy nie trafia na portale ogłoszeniowe. Są to prawdziwe perełki. Dostęp do nich mają dobre agencje nieruchomości. One też dysponują wieloma nieruchomościami na wyłączność.

W Jeleniej Górze działa kilkanaście agencji nieruchomości. Pośredniczą one w sprzedaży i wynajmie domów, mieszkań, działek i innego typu nieruchomości. Zajmują się nie tylko znalezieniem odpowiedniej nieruchomości, ale i formalnościami dotyczącymi transakcji. Za swoją pracę zielonogórscy pośrednicy pobierają prowizje w wysokości ok.3-10%. W większości przypadków opłata pobierana jest tylko od jednej strony - sprzedającego.