Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby ta forma wypoczynku kojarzyła się nam wyłącznie z radością. Sprawmy, aby chwile relaksu spędzone nad wodą były bezpieczne!

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • Nie nadużywać alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu pamiętać o tym, że nie powinno się w takim stanie kąpać i korzystać ze sprzętów wodnych. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.
  • Nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Po wejściu do wody w pierwszej kolejności schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy.
  • Nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły.
  • Nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
  • Sprzęt wodny, z którego korzystamy powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.
  • Podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc.

Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i zakończy się szczęśliwie.

aspirant  Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
Komendy Powiatowej Policji w Lubinie
telefon:
601 974 322