Lubińscy policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami przy płatnościach przez telefon komórkowy. W minionym tygodniu na terenie sąsiedniego powiatu doszło do kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i piszą pilną prośbę o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Bardzo często policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie i nie tylko są powiadamiani o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Przestępstwo tego typu polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon i w ten sposób okradzenia konta osoby oszukanej. Proceder robi się coraz bardziej popularny i odbywa się w całym kraju.

Jak działa ta metoda? Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

W taki właśnie sposób został oszukany mieszkaniec sąsiedniego powiatu, od którego przestępca, podający się za jego kolegę wyłudził kwotę niemałą, bo tysiąc złotych.,

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działajmy pochopnie. Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić.

Zasady ostrożności są zawsze takie same jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:
•    NIE PRZEKAZUJEMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM,
•    NIE PRZESYŁAMY PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT,
•    NIE PODAJEMY NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE,
•    NIE PRZEKAZUJEMY OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.

źródło: KPP Jawor


starszy aspirant Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
Komendy Powiatowej Policji w Lubinie
telefon: 601 974 322

Film 421-179608.mp4

Pobierz plik 421-179608.mp4 (format mp4 - rozmiar 15.39 MB)