Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan wziął udział w uroczystościach z okazji Światowego Dnia Sybiraka, obchodzonego w 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pod Krzyżem Sybiru na lubińskim cmentarzu komunalnym złożono kwiaty i zapalono znicze. Wartę honorową pełnili strażacy z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzeczynie Wielkim, Czerńcu, Gorzycy i Szklarach Górnych oraz harcerze.

– Polak zawsze był Polakiem, gdziekolwiek go zesłano, dlatego przetrwaliśmy. Dziękuję za pamięć, za słowa, za znicze, za to, że jesteście tutaj. Szczególnie młodym ludziom, którzy znaleźli czas, by pochylić się nad historią naszego kraju – mówiła Antonin Buchta, prezes lubińskiego koła Polskiego Związku Sybiraków, mieszkanka Osieka.

Minutą ciszy uczczono pamięć sześciorga Sybiraków z powiatu lubińskiego, którzy odeszli w minionym roku.

Program artystyczny przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie.

Uroczystości na lubińskim cmentarzu poprzedziła Msza Św. w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu oraz tych, którzy przeżyli.

17 września 1939 r., to dzień kiedy Związek Radziecki zaatakował od wschodu Polskę. Był efektem ustaleń dokonanych między Rosjanami i Niemcami. W dniu 23 sierpnia 1939 r. Ribbentrop i Mołotow podpisali układ, w którym podzielili Polskę między dwa sąsiadujące z naszą Ojczyzną kraje. Atak sowietów i masowa deportacja Polaków na Syberię były pokłosiem tych politycznych ustaleń.