Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie wspierające policjantów w codziennej służbie. Lubińscy funkcjonariusze sprawdzili jakie zagrożenia od początku roku najczęściej zaznaczali mieszkańcy naszego powiatu. Podliczono liczbę zgłoszeń zamieszczonych przez internautów oraz zweryfikowano je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.

Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, narzędzie to cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, którzy aktywnie informują policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie podejmować działania nawet w sytuacji, gdy zagrożenia w danym momencie nie widać lub występuje ono co pewien czas.

W okresie od 01 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021, w powiecie lubińskim odnotowano 777 zgłoszeń, z czego najwięcej, bo aż 314 zaznaczonych na mapie punktów dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Internauci zgłosili również 158 miejsc, gdzie spożywany był alkohol w miejscach niedozwolonych, 93 zgłoszenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości.
Policjanci z lubińskiej komendy przyjęli również 73 zgłoszenia dotyczące grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz 49 zgłoszeń dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej. Mieszkańcy w mniejszej ilości zgłaszali akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, żebractwo, niszczenie zieleni, a także informowali policjantów o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy.

Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Za pomocą interaktywnej strony lub aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Przekazane sygnały lubińska policja weryfikuje. W przypadku potwierdzenia zagrożenia, funkcjonariusze podejmują działania w kierunku jego wyeliminowania. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu,             a także dołączanie zdjęć.

asp. szt.  Sylwia Serafin
Oficer prasowy KPP w Lubinie
tel. 601 974 322