Jak usunąć starą farbę ze ściany? - Praktyczne porady!

Pomalowanie ścian na nowy kolor pozwoli nam odświeżyć pomieszczenie i poczuć się swobodnie w nowej aranżacji. Jest to najczęściej wybierany rodzaj remontu przez Polaków. Nasz portfel z pewnością nie odczuje tego, aż tak bardzo, jak w przypadku gruntownego remontu. Większość czasu zajmuje przygotowanie powierzchni, malowanie jest uwieńczeniem całej pracy. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jak zerwać starą farbę? – przygotowanie ściany do malowania!

Nowoczesne farby pozwalają na pokrycie poprzedniego koloru, w tym przypadku nie musimy zdzierać starej farby. Jednak i tak istnieje ryzyko, że w późniejszym czasie i tak zacznie pękać lub odpadać. Farbę należy zerwać, gdy zaczyna się łuszczyć i są widoczne małe pęknięcia. Dużo też zależy od tynku, niekiedy farba zejdzie bardzo łatwo, a innym razem będziemy musieli się sporo napracować. Jakich metod możemy użyć przy ściąganiu starej farby?

  • Usuwanie na mokro, w tej metodzie potrzebujemy wiaderka z wodą, następnie rozpuszczamy w niej szare mydło i nakładamy pędzlem na ścianę. Po czasie farba nasiąknie i wkraczamy do akcji ze szpachelką, ruchami góra dół ściągamy farbę.
  • Usuwanie na sucho, metoda dla wytrwałych, bo w tym przypadku, nie jest to takie proste. Świetnie nadaje się do tego szlifierka, z prostokątną stopą. Warto zacząć od mniejszej gradacji papieru ściernego, sukcesywnie ją zwiększając, pozwoli to pozbyć się wszystkich pozostałości.
  • Opalarka, szczególnie sprawdzi się jako dodatkowa pomoc w usuwaniu farb klejowych. W połączeniu ze szpachelką zyskujemy gwarancję ściany pozbawionej wszystkich resztek farby.

O czym jeszcze należy pamiętać? – praktyczne porady! 

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których warto wspomnieć, jest bezpieczeństwo. Przy usuwaniu farby powstaje duża ilość kurzu i należy zadbać o wentylację. Okulary ochronne są podstawowym elementem podczas prac wykończeniowych, odpryskująca farba może na stałe uszkodzić nasze oko. 

Jeżeli korzystasz ze szpachelki lub specjalnego narzędzia do skrobania, zawsze musimy mieć zapasowe ostrza. Unikniemy opóźnienia w pracach, a cały remont będzie przebiegał sprawniej. 

Jeżeli zobaczymy jakieś ubytki na ścianach, należy je pokryć specjalnymi masami naprawczymi. Do kupienia są w każdym sklepie budowlanym, następnie przynajmniej dwa razy zagruntować ścianę, farba będzie rozprowadzała łatwiej i zwiększy to jej wydajność. Finalnie wykonanie wszystkich etapów starannie sprawi, że efekt będzie zadowalający, a wygląd pomieszczenia zyska na estetyce. Więcej poradników i wskazówek znajdziesz na: https://aranzujzpasja.pl/